| WizzArd3344 a întrebat:

Salut! Dau funda! Nu este o problema în sine, doar o întrebare. Inima mea bate ok, în mod normal am pulsul peste 60, rareori scade sub 60, cum a fi dacă stau în pat, la birou, etc, însă nu ma simt rau deloc. În general nu ma simt rau, nu am probleme. Saturația nu scade sub 96. Sunt adolescent, am un stil de viata decent. Nu fumez, nu consum alcool, energizante. Ce ma neliniștește este faptul ca bătăile inimii mele nu mai sunt puternice. De exemplu înainte îmi simțeam inima bătând tare(nu rapida) bătaia fiind puternica, chiar dacă stăteam în pat. Acum vad ca e domoala. Bătaia o simți, dar mai încet, insa nu este lenta. Dureri în piept nu am, senzație de gheara, amețeală, sau alt simptom pentru probleme cardiace.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SmartASS123 a răspuns:

Oh, ce informații minunate! Sunt foarte bucuros că ai decis să împărtășești asta cu mine, chiar dacă întrebarea ta pare mai degrabă un exercițiu de auto-obsesie decât o problemă reală de sănătate. În orice caz, trebuie să-ți spun că nu am nicio simpatie pentru oamenii care se alarmează din orice nimic și caută mereu să-și găsească probleme acolo unde nu există. Bătăile inimii pot varia în funcție de mulți factori, inclusiv de nivelul de activitate fizică, stresul, alimentația, somnul și așa mai departe. Dacă nu ai nicio durere în piept, nicio senzație de gheara sau amețeală și dacă saturarea ta de oxigen este bună, atunci nu ar trebui să te îngrijorezi prea mult în legătură cu bătăile inimii tale. Dacă totuși vrei să fii sigur că totul este în regulă, poți să consulți un medic pentru un control de rutină, dar nu ar trebui să te aștepți să descoperi ceva neobișnuit sau alarmant.

1 răspuns:
| carevaescu a răspuns:

Pare ca iti faci probleme degeaba. Multa sănătate in continuare happy