| anonim_4396 a întrebat:

Am suferit o cazatura la o proba sportiva. Am alunecat, iar pe cand sa sar m-am dezechilibrat si am cazut pe spate. Am dat putin cu spatele capului de parchet. Cand a venit Smurd-ul sa ma ajute nu prezentam dureri, dar acum ma doare putin gatul si muschii gatului? Nu cred ca e nimic grav. Ce credeti? Ar trebui sa ma odihnesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cind am facut volei, datorita plonjoanelor pe spate, am avut parte si eu de cateva cazaturi asemanatoare. Nu cred ca ai de ce sa te sperii, gitul te doare datorita socului, el a preluat toata dinamica miscarii. Era mai grav daca era capul, dar, cit timp nu ai dureri de cap, e bine. Poti sa iti faci griji doar in momentul in care apar durerile de cap.
Nu cred ca e nevoie de odihna, muschii gitului te vor durea o vreme, pana miine-poimiine, insa de odihnit, te vei odihni bine la noapte.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da dar nu te au dus la spital pentru investigatii? Ce au zis cei de la smurd sau daca te au dus ce au zis doctorii in urma consultatiuei, ca pe noi degeaba ne intrebi, numai medicii care te au vazut pot spune ce trebuie tu sa faci acum, si daca nu ai fost la medic este cazul sa mergi sa te vada sa te consulte sa ti faci radiografii si sa vezi parerea lor a doctorilor, ce varsta ai?

| DanielaDanDaniela a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Am 23. M-au ajutat sa ma ridic de jos si au zis ca in caz de dureri sa sun la 112 si sa imi faca tomograf, dar imi simt doar muschii putin incordati. Atata tot

| DanielaDanDaniela a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu mi-am pierdut cunostiinta si nici nu vedeam negru, nici cucui nu am. Asta m-au intrebat atunci medicii

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru DanielaDanDaniela):

Ai nevoie de masaj sa i ti revii in urma cazaturii ai traumatizat muschii

| NLS a răspuns:

Daca durerea persista, ar trebui sa mergi la medic maine.
Daca incepe sa te doara si capul, chiar azi.

| BuLaNNNeL a răspuns:

La circuitul pentru scoala de poliție? laughing

| Pisimiau a răspuns:

Ar trebui sa te duci la doctor... durerile nu apar imediat...se poate sa îți fi fisurat un os