| Cr7adi a întrebat:

Buna am treispe ani. daca ma scol la ora 11 dimineata la ce ora ar trebui sa adorm seara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se spune ca somnul de la 22-24 e cel mai odihnitor. Deci maxim pe la 22 ar trebui sa te culci. In general e bine sa dormim min 8 ore deci daca te culci la 22 e bine sa te trezesti pe la 9 dim.
Nu stiu daca ai observat dar daca te culci foarte tarziu oricat ai dormi (chiar si 12 ore) tot obosit te simti.
Plus ca daca te vei trezi mai devreme simti altfel ziua (te simti mai fresh, mai plin de viata), ai mai mult timp la dispozitie si nu trece viata pe langa tine: pat- PC- mancat-dormit etc...

3 răspunsuri:
| machupicchu a răspuns:

Tinand cont ca esti in perioada de crestere si dezvoltare, ar trebui sa dormi cel putin 10 ore din cele 24. daca doresti sa ai o dezvoltare a (organismului) sanatoasa...
In ceea ce priveste ceasul tau bilologic, ar trebui sa faci unele schimbari, in sensul ca vei incerca sa adormi inainte de ora 23, si sa te trezesti in jurul orei 9, zilnic... Nu este greu.
Carenta somnului genereaza multe, multe boli mai tarziu, indiferent de perioada vietii, dar mai ales in perioada de crestere si dezvoltare a organismului(mai ales a creierului).
Buna dezvoltare si functionare a organismului este influientata de 2 factori : cat de bine si sanatos mananci si cat de bine te odihnesti...
Fiecare perioada din timpul somnului este importanta in felul sau, dar, se afirma ca: perioada de odihna profunda este intre orele 23.30 si 01.30(dar si perioadele in afara orelor mentionate sunt f.importante din alte p. d. v. pentru sanatate)...Sanatate.

| SweetCandy a răspuns:

La cat te simti obosita...offff...grea e viata la "treispe" anirolling on the floor

| Jonsdottir a răspuns:

Dar nu vrei tu sa inveti sa scrii? worried