| ColorfulRainbow a întrebat:

Am un complex si nu mai stiu ce sa fac ca sa scap. Nu imi place deloc cand ma inrosesc la fata si mereu ma gandesc la cunoscutii care ma vad ca ma rosesc si cine stie ce zic altfel nu pot preveni si ma inrosesc mereu. Nu mai suporrrt! Ajutati-ma sa scap sad la ce sa ma gandesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Asa eram si eu multi ani de zile si incercam uneori prin glume sa fac sa-mi treaca, dar nu prea functiona nimic.
Dupa un timp a trecut de la sine.

| viotedy a răspuns:

Timiditatea.ai mai multa incredere in tine.fa exercitii in oglinda ca si cum te-ar privi cineva si convinge-te ca nu se mai intampla.

| MadRaven a răspuns:

Welcome to my world!
La mine e exasperant! De FIECARE data cand cineva vorbeste cu mine, rosesc. (exceptie mama sitata)
Indiferent ca e coleg sau matusa, verisor etc. rosesc imediat.
Cand vorbeste un profesor deja sunt ca un girofarlaughing
Mie medicul de familie mi-a zis ca din cauza timiditatii patesc asa si ca peste cativa ani o sa imi traca.
Ideea e ca nu poti opri asta fortat.Rositul se opreste cand are el chef.
Numai bine!hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Exact aşa sunt şi eu,foarte greu controlez asta, la mine e din cauza timidităţii exagerate, dar m-am obişnuit şi asta sunt, n-am încotro, nu bagi în seamă răutăţiile celor din jur.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti singura si nu prea socializezi sau n-ai o stare de bine, ti se pot intampla chestii din astea

| Havok83 a răspuns:

Buna uite practic nu ai cum sa ai un astfel de control asupra acestui complex.Trebuie sa lasi rusinik la o parte pentru ca asta esti tu. Sper ca te-am (consolat)intrunfel.

| UdnasTrebor a răspuns:

Eu o sa vin cu o sugestie putin banala, care cred ca functioneaza si la mine: imagineaza-ti ca oamenii cu care vorbesti sunt inferiori fata de tine.Gandeste-te ca esti seful lor si imagineaza-ti ca toti au un rahatel pe nas.Eu de multe ori in loc sa ma intimidez incep sa rad cand ma gandesc la toate astea,si sunt intrebat adesea de cei cu care vorbesc:,, de ce razi? Am ceva pe nas?", la care eu raspund:,, nu, doar mi-am amintit ceva".