| ColorfulRainbow a întrebat:

Am un complex mare atunci cand ma inrosesc si nu mai suport! sad Atunci cand vorbesc cu un profesor, cand trebuie sa vorbesc in fata unui public... mereu ma gandesc ca lumea vede cum ma inrosesc si ma judeca.
Vreau sa scap! Va rog ajutati-ma la ce sa ma gandesc? sad

1 răspuns:
| Aly07 a răspuns:

Trebuie sa te concentrezi pe prezent. Tu intri in lumea ta si nu mai iesi de acolo. Concentreaza-te pe ce ai de facut, de spus in momentul acela. Daca iti focalizezi atentia pe ce ai de spus vei vedea ca nu te va mai interesa ce cred ceilalti despre tine. Tu in loc sa faci asta te focalizezi pe ideea "oare ce vor crede ceilalti despre mine daca incerc sa deschid gura" si automat iti activezi tot felul de ganduri negative. Ce faci cand vrei sa-ti amintesti ceva? Incepi sa te gandesti si faci niste legaturi in mintea ta, asa se intampla si cu frica, te focalizezi numai pe ea iar subconstientul tau face legaturi si te copleseste umplandu-ti mintea cu tot felul de ganduri negative.