| mayablonda a întrebat:

Am un prieten care e foarte înalt ( 2.14 ) la 15 ani (are gigantism) si vreau sa.l ajut. Stie cinema cum poate sa scads in inaltime sau cum sa se opreasca? A fost la doctor si I.a dat pastile dar Nu l.au ajutat cu nimic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| LadyLilith a răspuns:

Dupa cum stiu eu, o astfel de problema nu se poate trata. Vezi, cel mai inalt om de pe planeta are 2.42 ( daca imi amintesc bine). Este o problema cauzata de hormonul de crestere.Pot doar sa-i opreasca un pic cresterea.

| mayablonda explică:

Cu ce sa.i oprească creșterea?