| AnaLVDRXVCEMWGZS a întrebat:

Am varicela(varsat de vant) de 6 zile, iar veziculele de pe gat, piept si cateva de pe fata au facut cruste, insa nu si cele de pe picioare si spate. Astazi cand m-am spalat pe fata si o crusta s-a dezlipit, iar eu dupa am aplicat pe ea pudra mentolata. Este posibil sa imi ramana semn? Ca sa nu mai spun ca in prima zi nu stiam ce am, asa ca m-am scarpinat pe fata, si aratau ca niste piscaturi de tantari dupa ce le scarpini. Cu siguranta toti stiti cum arata, cu un punct rosu(sange) in mijloc, iar acum sunt bubite..destul de mari, care observ ca sunt ca o crusta, doar ca de o culoare mai inchisa decat crustele obisnuite. Asadar, am niste intrebari: 1: In cat timp devin toate veziculele in cruste? 2: Pot sa beau sucuri acidulate? cum ar fi Coca-Cola? 3: Veziculele din cap fac cruste fara sa aplic ceva pe ele? Am avut si pe limba, se mai vad doar cateva semne, dar nu mai simt nimic. In primele 3 zile nu puteam nici sa mananc. Cam atat..as mai dori si niste sfaturi, in caz de am omis eu ceva.ce nu am voie sa fac, ce am voie, intelegeti voi. Tin sa mentionez ca nu am iesit deloc afara. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Varicela trece - 3 zile apare, 3 sta pe corp si 3 - 4 dispare, dar nu te scarpina. Pune pudra mentolata unde te mananca si trece. Nu trebuie sa aplici nimic, trece de la sine, deci ai rabdare si stai la caldura in pat. Nu-i OK, daca e frig si poti face complicatii, deci stai acasa linistita si totul va fi bine! Nu bea prostii de Coca - Cola fiindca mai faci si cosuri pe fata de la ea si e si toxica! Nu ai voie sa faci baie, nu manca mancaruri tare condimentate si lapte! Numai bine!

5 răspunsuri:
| Dumitru_Mirela_1990 a răspuns:

Veziculele încep să se retragă. Trebuie să ai răbdare și să nu rupi crustele: rămân semne. Te poate ajuta pentru o vindecare mai rapidă un spray pe bază de aloe vera: https://www.comenziforever.ro/......first-ID60

| dani0078 a răspuns:

1.intre 3 si 7 zile(boala in total intre 14 si 21 zile)
2.e bine sa eviti sucurile in general, preferabil ceaiuri calde, apa.si mancarurile cat mai simple, fara sosuri si preparate grele.o chestie ciudata, ai voie chiar este bine sa consumi inghetata din cand in cand, ajuta la reducerea febrei.
3.veziculele fac cruste oricum, mixtura doar le grabeste un pic si reduce mancarimile.
contrar parerii multor persoane e bine sa te speli cata vreme o faci cu grija. daca nu o faci se poate ajunge la alte complicatii.

| AnaLVDRXVCEMWGZS explică (pentru dani0078):

Legat de mixtura mentolata, daca este ceea ce cred eu, adica pasta mentolata, ei bine...pe mine nu ma ajuta deloc. Doar pudra, in rest absolut nimic. Am incercat si cu violet de gentiana, eram mov toata laughing, auzisem ca e bun, dar nup. Multumesc big grin

| dani0078 a răspuns (pentru AnaLVDRXVCEMWGZS):

Am stat toata luna lui august si buna parte din septembrie cu cei 3 nepoti ai mei care au avut bunavointa sa faca varicela pe rand, deci ce am scris e din experienta personala.intr-adevar la unul dintre ei nu a avut efect mixtura dar la ceilalti da.insanatosire grabnica.