| Emeraude a întrebat:

Sunt in a 4-5 a zi de varicela. Veziculele nu mai sunt atat de pronuntate, precum picaturile de roua din prima zi, lichidul din ele este tulbure, de parca ar fi produs puroi.Intrebarea mea este daca e posibil sa formeze cruste in urmatoarele 2 zile, sau mai pot aparea eruptii?
O alta ingrijorare este aceea ca desi nu m-am scarpinat pe fata, deseori am atins veziculele si mi-e teama ca nu cumva, chiar daca am folosit constant alcoolul mentolat si pudra mentolata, sa se fi infectat si sa lase urme dupa vindecare? (repet, nu le-am spart)
Am auzit si de existenta unei spume, inlocuitoare a pudrei mentolate, care aplicata pe fiecare vezicula in parte, usuca si ajuta la formarea mai rapida a crustei.Problema este ca nu-i cunosc denumirea, asa ca daca aveti habar, v-as ramane indatorata.
Plus de-asta, am o alta nelamurire.Este neaparat ca dupa ce crustele cad sa ramana urme temporare/depigmentari locale, sau se poate si fara?big grin
Multumesc pentru raspunsuri.

1 răspuns:
| Happyness a răspuns:

Nu te mai scarpina. e dar e lichida e solutie ca pudra mentolata dar e lichida e mai buna tongue