| PiSy_3614 a întrebat:

Am varicela deja de 8 zile si mi s-au facut cojite dinacelea.Pe 14 iunie este ziua mea iar sambata vine familia la mine si seara prietenii mei.Intrebarea mea este scap de varicela pana sambata? Multumesc anticipat:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Ciprian16 a răspuns:

Daca stai in casa si nu ai iesit afara de loc in 7-8 zile iti trece ...iti trec chiar si bubele si eu am avut anul trecut si am stat in casa la era o caldura ca la sauna laughing si in 8 zile deja am plecat la fotbal[nu se mai vedea aproape nimic]
Dar da! iti trece pana sambata daca faci ce tiam spus...Baftaaa si LA MUULTI ANIIIII!

| waXonwaXoff a răspuns:

Ziua mea e pe 18 big grin.Incearca sa stai in casa sa bei lichide si da-te cu o crema speciala pentru. asa ceva.Mi-e mi-a trecut in 2 zile.

| pdannysan13 a răspuns:

S-ar putea as iti treaca, si daca nu...nu te stresa. este dreptul tau de a fi bolnav. dar este si treaba ta sa te faci mai binewinking de trecut da iti poate trece, dar probabil familia si prietenii se vor infecta si ei. dar le va aparea peste aprox 2 saptamani.

ai grija sa nu scarpini bubitele si nu la faci rau. nu vrei sa iti ramana urme. lasa-le pe ele sa treaca de la sine.

| shory90 a răspuns:

De scapat scapi inainte de cele 15zile prescrise de medic, cele 15zile sunt de fapt 15zile in care teoretic ai fi contagioasa, virusul in general dispare cam in 7-10zile... teoretic acum ai voie sa iesi si afara nu ar fi nici o problema, dar e riscul tau (am avut varicela si am stat 5zile in casa, nu am rezistat mai mult).
tot ce faci acum faci pe proprie raspundere, nu iti zic eu "iesi afara, sunt medic, trebuie sa ma asculti" nu sunt medic iti zic din experienta si cunosc cativa medici care mi-au zis asta atunci cand am avut eu

| Lluuminitaa a răspuns:

Pai varicela tine cam 2 saptamani dar pe 14 o sa o ai deja de 10 zile deci banuiesc ca e pe terminate iar bubitele nu se mai vad asa rau deci le poti acoperi cu fond de ten big grin succes :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe 14 iunie este si zua mea tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ziua mea va fi pe 14 iunie
La multi ani noua!