| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Aparatul dentar indreapta si maselele? Sau doar dintii?
Si cam cat ar costa un aparat dentar pe o singura arcada? (Cea de jos) Stiu ca preturile difera in functie de problema pe care o ai, cabinetul la care mergi etc dar as vrea sa stiu in medie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Da, indrepta si maselele. Daca nu se poate cu bracket (este presiunea prea mare cand musti), se poate pune inel si nu mai ai probleme. Eu am platit 500 de euro acum cativa ani, acum s-ar putea sa fie ceva mai mici preturile. La primul consult, ortodontul iti cere sa vii cu radiografie si iti spune ce trebuie facut si cum va fi/cat va costa.

| florin926481f a răspuns:

In jur de 2000 lei, depinde si materialul din care e facut.

| RebekaRebi a răspuns:

Îndreaptă și măselele și dinții bineînțeles, iar aparatul dentar pe o arcadă costă 2600 de lei dacă este aparat metalic, pentru că prețurile sunt diferite în funcție de ce aparat dentar îți pui!

| Qndrq a răspuns:

Aparatul dentar îndreaptă și măselele, și dinţii. Eu am purtat aparat dentar pe arcada de jos și m-a ajutat mult. În ceea ce privește preţul, să știi că aparatele metalice costă mai puţin și sunt mai rezistente decât cele din safir, dar au dezavantajul că sunt mai vizibile. Eu am avut aparat metalic și am plătit 1200 de lei.