| katyad a întrebat:

Buna, as avea nevoie de un raspuns cat mai repede. de o saptamana am inceput sa am probleme cu urechea dreapta, la inceput era putin infundata, dupa am inceput sa aud un ecou cand vorbea cineva, iar acum aud un sunet pe care nu stiu sa l descriu, e ca un fel de pulsatie si tin sa mentionez ca nu ma doare decat daca stau cu capul pe perna, si atunci doare foarte putin. ar putea fi dop de ceara? daca e dop de ceara doare cand ti l scoate? pentru ca imi e foarte frica sa ma duc sa mi l scoata

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Ar putea sa fie ceva infectie, asta daca doare cum spui si acea pulsatie e tot de la ceva infectie.
Daca ai ceara indiferent cita, nu te doare, ai doar urechile infundate, fara durere.
A fi bine sa mergi la un medic, daca se pricepe, stie ce sa iti dea sau sa isi spuna ce problema ar fi.
Daca iei tu antibiotic asa dupa ureche, e alegerea ta, stiu un antibiotic f bun, is doara 3 pilule, una pe zi, is special pentru git, urechi, chestii de genul asta.

Dar e mai bun sa te vada un medic, poate sa fie altceva, deci mai intii trebuie sa afli problema, dupa treci sa o rezolvi.
Ca idee ce antibiotic ar fi bun pentru infectii git, urechi, asta in cazul in care medicul o sa iti dea altceva, Azitrox, asta ar fi cel mai bun, asta din ce mi-a spus cineva care lucreaza la farmacie, apoi am avut si eu o infectie genul asta, am luat Azitrox si a trecut mai bine comparativ cu alte antinbiotice.
Inca odata spun, mergi la un medic sa te vada, poate sa fie orice. Daca ai ceara nu ar trebs a te doara daca curata acolo, asta daca cel care face aceasta opreratie se pricepe, daca o face un doctor, nu un vraci, p[t ca multi doctori in RO cam la nivelul ala sunt de vraci, poate mai slabi.

| katyad explică (pentru relian):

Multumesc pentru raspuns, mama crede ca e posibil sa fie de la inima pulsatia. mi am luat tensiunea si am avut-o 17, apoi 24. cred ca e posibil sa fie si din cauza asta

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai otită mergi la Orl sa te consulte posibil sa ai si dop dar va vedea medicul, mergi la medicul de familie ia trimitere catre ORL, iar daca ai dop acela costa intre 40 si 100 lei extractia nu este gratuită, esti fata sau baiat? Ce varsta ai?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu te doare cand scoate dopul, este foare simpla procedura in seringa fara ac doctorita sau doctorul pune apa calda si iti baga jet in ureche si va extrage dopul.

| sierra1 a răspuns:

Cel mai sănătos: fă o vizită la ORL

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e dop.

| dullcat a răspuns:

Buna.Mergi la medicul de familie. Nu, nu doare, ci doar iti aplica o solutie care dizolva dopul.

| Freya1 a răspuns:

Poate sa fie o infecție, o otita...Dar noi nu avem de unde sti.
Mergi la medic, nu te doare nimic.

| Caro34 a răspuns:

Bună! Mama, tu sau noi cei de pe TpU nu putem vedea urechea ta însă un medic ORL e specialist în așa ceva. Mergi fără grijă și frică fiindcă nu doare nimic... Orice ar fi nu te va durea însă te va liniști enorm. Numai bine!

| sammie a răspuns:

Du-te la medic.

| LucyiFer a răspuns:

Da, poate fi un dop de ceară, poate fi și un început de otită.

Dacă e dop deceară, nu doare deloc. Ce să vezi, medicul e medic și știe să-și facă treaba.
Contrar țăranilor care consideră că medicul "nu face nimic" dar tot "țăranul" dă bani lui pe sub mantou și tot el îl înjură de morți.
Tipic românesc. happy

Deci mergi la medic ORL-ist, cu maximă încredere și minimă/inexistentă frică de ei. happy