| anonim_4396 a întrebat:

Buna, as avea o întrebare. Azi m-am înțepat accidental cu un ac, același ac cu care am intepat-o pe mama pentru ai lua glicemia. Ea nu este bolnavă de HIV, virus hepatic b sau c asta stiu sigur. Exista posibilitatea sa fi luat ceva? Orice alt virus, bacterie etc? Daca da ce analize as putea face? Din cate am observat acestea 3 sunt cele mai uzuale analize care se cer in caz de astfel de accidentare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cum poti sa te intepi accidental, cand acele cu care se inteapa un bolnav de HIV, hepatita C samd, sunt obligatoriu aruncate? De ce tineti in casa asa ceva?
Mergi la medicul de familie si spune-i totul si va stie el ce analzie sa-ti dea!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Maică-ta știe că îți faci atâtea griji?

| MihaiNicu23 a răspuns:

Exista o posibilitate extrem de mica sa iei ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca ai fi putut lua ceva, depinde si pe unde a fost acul dupa ce ai intepat-o pe mama ta. Cel mai bine te duci si iti faci toate analizele si tu si mama ta

| AlexSalling a răspuns:

Ma gandesc ca na-i luat nimic, dar ca sa scapi de griji fa-ti un control. Sa te asiguri.

| Kogaion a răspuns:

Pai daca mama ta, nu are nici una din acele boli, nu prea ai pentru ce sa-ti faci griji, daca ai luat vreo bacterie cel mai probabil sistemul tau imunitar il va distruge.

| Harley18 a răspuns:

Nu poti face aceste boli nu iti mai fa griji ai mai multa grija data viitoare.

| Cristian_Cristi_1986 a răspuns:

Daca mama ta este sanatoasa atunci nu ai nimic nu mai fi ipohondra, relaxeaza-te!