| gabrielaig2410 a întrebat:

Bună, as avea o întrebare care nu știu dacă are nevoie de un răspuns corect medical, dar bănuiesc ca exista cineva care îmi poate răspunde la aceasta curiozitate.
În. urma cu aproape 4 sau 5 ani am scăpat de niște senzații ciudate. Sa va explic:
Aceasta senzație începea uneori din cauza unui deja-vu și începea sa se activeze foarte tare, incepeau durerile de cap, privire încețoșată, frica de a sta în public, uitam sau ma desprindeam complet de realitate, după care această senzație tinea în jur de 7-8 ore.
Simțeam aceasta chestie ca pe o beție neplăcută care se întâmpla dintr-o data.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Invictusman a răspuns:

Salut.

Derealizarea și Depersonalizarea

insoteste depersonalizarea si consta in trairi de inautenticitate a perceptiei ambiantei, care pare ca s-a schimbat, este perceputa ca prin ceata, sau ca ceva cu totul strain, insolit:

obiectele, oamenii, mediul inconjurator sau o combinatie a acestora sunt percepute ca ireale, distante, artificiale, incolore sau lipsite de viata.
Lumea ii pare ciudata, straina, ca intr-o reverie
o alterare disociativa in perceptia mediului inconjurator.
Obiectele par ca vazute de la mare distanta, bidimensionale, lipside de consistenta.
Sunetele provin de departe, diminuate, estompate si distorsionate
Obiectele par ciudate la atingere
Culorile diminua si isi pierd vitalitatea
fetele celorlati se modifica, devenind nefamiliare si inspaimantatoare
lumea, toate actiunile si comportamentele isi pierd semnificatiile si scopul

Depersonalizarea ca simptom al bolilor afective, anxioase sau psihotice se remite odata cu tratarea eficienta a acestor tulburari.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca s-a intamplat acum 4-5 ani, ce relevanta mai are acum, sa pierzi timpul inutil, cu o posibila cadere de glicemie?
Focuseaza-te pe prezent si traieste-l ca nu te ajuta cu nimic ce s-a intamplat acum muti ani in urma.

| Eireann a răspuns:

Ce descrii tu pare o criza partiala simpla dar fara alte detalii nu pot explica nici ce boala aveai, nici de ce au trecut si nici daca pot aparea din nou. Ai fost vazuta de un neurolog?