| TheWolf13 a întrebat:

As dori sa ma lamuresca cineva in legatura cu o treaba care ma sperie! De cand ma stiu eu de mai mic cam de la 14 ani imi tremura muschii pe mine (mainile, picioarele daca le incord)! Acum de putin timp am obesrvat ca sa accentuat tot mai tare. Am ajuns la varsta de 17 ani si deja cand iau masa vad pe furculita ca imi tremura mana mai tare decat la 14 ani cum am evoluat in varsta sa tot accentuat iar acum imi este teama sa nu am ceva boala destul de grava findca nu este normal ca persoanele tinere de 17 ani sa tremure chiar asa (ps nu e pe baza emotiva)! Va rog indrumatima am nevoie de ajutor fiindca nu sunt deloc linistit! Ce ar putea fi? E tare grav?(Multumesc anticipat)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Medicul de familie este primul pas care trebuie sa-l faci spre a afla cauza problemei tale--- urmatorul, ar fi un consult neurologic urmat, poate, si de alte investigatii paraclinice. Doar medicii iti pot spune daca ai, intr-adevar, o afectiune sau daca este grava sau nu.
Numai bine!

| doctoressa a răspuns:

Tremorul pe care il descrii poate fi dat de o afectiune neurologica sau de un exces de hormoni tiroidieni, deci ar fi bine sa ajungi la un medic neurolog si la un endocrinolog.
http://www.i-medic.ro/boli/hipertirodism

| DennisDMR a răspuns:

Trebuie sa te apuci de sport ori sa te duci la doctor ori (e cel mai bun lucru care ti-l recomand)faci sport incet incet in fiecare zi.Stiu ca nu o sa ma iei in seam pentru ca am doar 9 ani dar stiu ce spun pentru ca fac rugby.