| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa stiu cat de sanatos este sa alergi.
De exemplu, eu alerg de 4 ori pe saptamana (nu zilnic pentru ca si lucrez) circa o ora de fie care data, si cam 3-4-5 km, nu stiu exact.
Totusi alerg pe suprafata tare, beton, ciment, nu pe iarba asa cum recomanda specialistii.
Toti spun ca sportul practicat zilnic e foarte sanatos, dar cu siguranta modul in care il practic eu, nu aduce doar beneficii.
As vrea sa stiu care sunt avantajele si dezavantajele, eventual si efectele pe termen lung al acestui exercitiu.
Niste sfaturi ar fi binevenite.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| marsy a răspuns:

Este foarte sanatos! alergatul pune in miscare toti muschii. E normal de 4 ori pe saptamana cum alergi tu, decit deloc! Sint multe avantaje:iti intaresti muschii, iti prelungesti viata, te simti mai bine, ai o respiratie si o energie mai buna! Tine-o tot asa!happy

2 răspunsuri:
| anda_1885 a răspuns:

Este bine sa alergi din mai multe pucte de vedere:
1. iti mentii forma fizica, silueta( pentru cei obsedati de cum arata)
2. intareste sistemul muscular si ajuta la circulatie
daca alregi pe ciment pot aparea dureri la nivelul gambelor, insa daca nu ai alternative, ai grija sa fii incaltat cu adidasi cu talpa groasa ( gen http://hainesiadidasi.ro/images/r4%20new%20(2). JPG sau http://images.mycloset.ro/......410-p.jpg, depinde ce gen preferi) dar flexibila.

| FemeiaPaiangan a răspuns:

Nu cred ca e ceva rau in asta dar eu zic ca te epuizezi prea mult.