| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa stiu daca te poti infecta de leucemie daca ai consumat lapte nefiert de la o vaca infectata deja. Nu am baut mult lapte, doar putin. Rog seriozitate si raspunsuri din partea celor care cunosc. Mersi mult ))

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

In cazul leucozei enzootice bovine, specialiastii nu sunt unanim de acord ca se transmite la oameni. Totusi consumul de lapte nefiert de la o vaca bolnava pare sa prezinte un risc crescut de activare a unor oncogene la om. De aceea exista un program al Directiilor Sanitare Veterinare de depistare, excludere de la pasunat si sacrificare a vacilor bolnave, cu despagubirea proprietarilor.

In cazul tau, riscul e foarte mic daca ai baut doar putin lapte nefiert si o singura data. Pe viitor ai grija sa fierbi laptele.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Leucemia nu este o boala infectioasa transmisibila. Exista o singura forma de leucemie infectioasa, cea provocata de viurusul HTLV, care este un virus care infecteaza strict omul si nu imbonaveste vacile.
Pe de alta parte, daca atingi laptele nefiert al unei vaci infectate cu ceva, poti lua acea boala de la ea (daca este boala infectioasa, atentie!)

| Empathizer a răspuns:

Nu te poti imbolnavi de leucemie de la laptele de vaca nefiert. Dar poti face infectii digestive, afte. Nimic netratabil, in orice caz.

Am o curiozitate: ce e infectie are vaca de la care ai baut lapte? O infectie la uger?

| Empathizer a răspuns:

Sigur nu te cheama Cosma sau Damianhappy

| Anna979 a răspuns:

Mersi pentru raspunsuri! Vaca este infectata cu leucemie, care insa in cazul lor de numeste leucoza. Am citit intr'o sursa ca te poti infecta daca laptele este nefiert si am vrut sa vad daca e adevarat sau nu ))

| Anna979 a răspuns (pentru Empathizer):

Nu stiam ca vaca e bolnava, laptele de la o vecina de'a bunicai il luam
mai apoi am aflat de situatie vacii si intrasem in panica ))
mersi ))

| Empathizer a răspuns (pentru Anna979):

In cazul leucozei enzootice bovine, specialiastii nu sunt unanim de acord ca se transmite la oameni. Totusi consumul de lapte nefiert de la o vaca bolnava pare sa prezinte un risc crescut de activare a unor oncogene la om. De aceea exista un program al Directiilor Sanitare Veterinare de depistare, excludere de la pasunat si sacrificare a vacilor bolnave, cu despagubirea proprietarilor.

In cazul tau, riscul e foarte mic daca ai baut doar putin lapte nefiert si o singura data. Pe viitor ai grija sa fierbi laptele.