| hi a întrebat:

As dori va rog sa ma ajutați cu un sfat, și fără comentarii răutăcioase va rog! Am avut o problema Acu 5 zile, am fost la baie, iar scaunul meu a fost puțin mai tare, și in ziua respectiva nu am avut nimic, a doua zi a început sa ma doară in zona anală ca o durere pulsatilă, cu înțepături, încât nu am putut sta pe spate. După ziua respectiva, a doua zi nu am mai avut nimic, m-a deranja in interiorul anusului, dar nu sa ma doară așa rău, am sunat la doctorul meu de familie și el mi-a recomandat hemorzon supozitoare dar si crema. Când am mai fost la baie m-am uitat și nu am avut sânge deloc și după ce am mai aplicat supozitoarele și crema nu ma mai doare deloc. Dar astăzi fin la al patrulea supozitor m-a mai înțepat ușor in anus lateral pe interior, dar ușor nu puternic și pentru puțin timp, o înțepătura sau doua urmată mai târziu de o mâncărime ușoară in interior și apoi se calmează. Ce părere aveți as putea suferi de hemoroizi la Varta asta la
23 ani? Dacă nu am avut sânge in scaun și a treia zi m-a lăsat durerea, doar ca o ușoară jena se menținea, înainte sa iau hemorzon, ce credeți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand, dupa fiecare scaun spala-te bine cu apa calduta si sapun antibacterian, dupa care te dai cu putin unguent hemorzon.
In al doilea rand, nu consuma mancaruri care fac constipatie (orez, cas, carne prajita, afine etc.). Poti manca supe/ciorbe cu lichid mult, legume fierte, fructe autohtone zemoase (mere, pere, struguri fara samburi si coaja groasa etc.)

Dupa cca. o saptamana, mai multca sigur te vei vindeca. In continuare sa ai grija la alimentele consumate, sa nu mai faci constipatie!

Daca problema ta nu se amelioreaza intr-o saptamana dpa "tratamentul" si "dieta" de mai sus, atunci mergi neaparatla medicul de familie, sa te trimita la investigatii interne aprofundate (ecografie, examen laparoscopic)!

| anonimg a răspuns:

Nu este vorba de hemoroizi nici pe departe. Medicul de familie iti va da trimitere la un specialist. Trebuiesc facute investigatii. Eu cred problema este din pricina scaunului prea tare. Alimentatia trebuie sa fie echilibrata, pentru ca extremele ne afecteaza intotdeauna. Noi trebuie sa ne cunoastem organismul.
Dar pana atunci trebuie sa-i soliciti medicului de familie sa iti dea trimitere la un specialist.

| hi explică (pentru anonimg):

M-am gandit si eu ca nu ar fi hemoroizi din moment ce nu am avut sange si m-a lasat udrerea a treia zi inainte sa iau hemorzon. Probabil e din cauza scaunului tare.
Ma gandesc totusi am 23 ani e prea devreme totusi si de asta. Dar va multumesc pentru sfaturi.

| WhiteLife a răspuns:

Hemoroizi poți face și dacă ai des constipație și te forțezi sa ieși la baie. Cel mai sigur e un control la medicul specialist, cu cât prinzi o boala mai din timp, cu atat e mai ușor de tratat. Poate în perioada sărbătorilor nu vei prinde o programare, te sfătuiesc pana atunci sa vei multe lichide și poți încerca înainte de culcare sa bei un pahar cu lapte și sa mănânci multe fructe.

| Teo29 a răspuns:

Lasa Hemorzon-ul ca el amelioreaza, nu vindeca, poate ai facut si o reactie alergica la el din cate zici.

Foloseste de la Favisan Colon San Pro supozitoare, sunt din plante si ajuta,- gasesti la plafar, ia vreo 10 zile minim ( ai grija la igiena mainilor, te stergi mereu cu prosoape de bucatarie de hartie inainte, nu cu acelasi prosop plin de microbi ).

Important e sa te speli mereu la dus cu apa calduta si sapun Dove albastru inchis ( e cel mai bun ) si dupa ce stergi cu prosop de bucatarie curat mereu, adica tamponezi zona te dai cu crema urmatoare :

Crema de la Ion Bonchis - Marul Lupului si arnica si te dai pe zona curata de 1-2 ori/ zi. - este la plafar

Ai grija si la alimentatie sa fie bogata in fibre si sa bei 2 Litri de apa pe zi sa previi constipatia. Daca ridici greutati respira mereu, nu tine respiratia ca atunci pui presiune mare pe zona respectiva si asa apar acesti hemoroizi.

| CiobotaruValentin a răspuns:

Bună.Îţi recomand să mergi la un doctor specialist, mai exact la un specialist chirurg, care sigur v-a analiza cu atenţie problema ta.Este o afecţiune care nu trebuie neglijată, iar referitor la hemoroizi, orice este posibil, nu trebuie scos din ecuaţie această opţiune.
O seară bună şi însănătoşire grabnică!

| hi explică:

De durut nu ma mai doare absolut deloc, bine câte o înțepătura mică câteodată dar doar o data sau de doua ori si gata. De mers afara merg foarte ușor fără nicio durere, și nu cred ca ar fi din cauza supozitoarelor sau a cremei, pentru ca dacă ar fi hemoroizi ar trebui sa ma doare dar pe mine m-a lăsat durerea înainte sa încep tratamentul.