Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Cum pot crește nivelul fierului din organism? La ultimele analize fierul mi-a ieșit 20, iar valorile normale sunt între 33-102. Anemia o am de câțiva ani, am avut perioade în care mă simțeam mai bine, mai rău, asta în funcție de alimentația pe care o aveam la momentul respectiv. Acum am început iar să am amețeli mai puternice și stări de oboseală. Ce alimente, ceaiuri sau altceva m-ar putea ajuta?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Suplimente din fier, brocoli, la menstruatie e ceva normal asa ceva

| Mayhem666 a răspuns:

Daca vrei sa iti cresti nivelul fierului din organism, poti sa iei niste sarme de fier si sa incepi sa le rontai, poate o sa reusesti laughing
Glumesc! La farmacie poti sa gasesti o cutie in care sunt fiole cu fier si le amesteci cu apa, si le bei, dar te previn, o sa aiba un gust groaznic, a avut mama si am incercat si eu o data, si nu mi-a placut, parca am baut rugina, mai bine rontaiam o sarma de fier decat sa beau aia, poate partea cu sarma nu e o idee chiar asa de rea, poate mai bine o incerci pe aia. laughing

| xjkl a răspuns (pentru Mayhem666):

Ce rău ești laughing

| Mayhem666 a răspuns (pentru xjkl):

Stiu, dar deja ma flatezi laughing Daca asta ti se pare tie rautate, inseamna ca nu stii de ce sunt capabil, multi imi spun ca sunt sadic si le dau dreptate laughing

| Mayhem666 a răspuns:

laughing *Psycho Laugh* laughing Inteligenta faza cu crucea, te apreciez!

| justanotheruser99 a răspuns:

Am exact aceeasi problema. Anemia e ereditară, am mostenit-o de la maică-mea. Eu iau zilnic cate o capsula de fier (Ferum Folgamma) si chiar ajuta. Îți recomand cu toată încrederea happy

| xjkl a răspuns (pentru justanotheruser99):

Nu faci și pauze? Mie medicul mi-a recomandat să iau, cel mult 3 luni, după care să mă opresc o perioadă, luasem Ferrogradumet atunci.

| justanotheruser99 a răspuns (pentru xjkl):

Ba da. După 3 luni iau o pauza de o luna, după care reîncep tratamentul. happy

| Divy a răspuns:

Am auzit că fasolea are mult fier și urzica grijă mare la ambele.
Stări de oboseală am și eu, obosesc mai iute ca o găină laughing legat de asta și carnea conține fier

| syd a răspuns:

Mancand alimente care contin fier

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca tastai "alimente bogate in fier" pe google, sigur gaseai cel putin 10 pagini cu asta.
Din cultura ta generala ar trebui sa stii ca ficatul de porc este cel mai bogat aliment in fier.

| iordan00 a răspuns:

Eu locuiesc in Germania,la farmacie se gaseste un fel de suc de culoarea vinului rosu,e foarte bun, pe langa fier contine si alte vitamine, nu e rau la gust deloc, incearca-l intr-o luna ai sa vezi ca vei reusii sa asimilezi fier in organism, intreaba la farmacie nu stiu cum se numeste acolo, sorry