| anonim_4396 a întrebat:

As prefera sa imi raspunda cei care au spasmofilie dar sunt bine primite toate raspunsurile.
Acum cateva zile am lesinat pe strada (din cauza lipsei de calciu) si am fost dusa de urgenta la spital. De-acolo, nu-mi amintesc nimic. Ai mei mi-au spus ca m-am trezit si am avut stari de greata si am varsat dar nu imi amintesc absolut nimic. Tot ce imi amintesc este ceva vag, inainte sa-mi fie pusa perfuzia. Eram un fel de spectatoare si altcineva imi juca rolul pe "scena".
Doctorul a precizat la recomandari ca am nevoie de un psihiatru, doctorul de familie, in schimb, mi-a facut trimitere la neurologie spunand ca doctorul de garda din acea noapte a exagerat, eu avand o reactie "normala" fiind debusolata. Ea este de parere ca am spasmofilie din cauza crizei facute la spital (pentru care doctorul mi-a recomandat psihiatrul) dar a zis ca nu ar strica sa ma vada un neurolog pentru siguranta noastra.
Pe langa asta, m-am "trezit" cu niste rani urate in gura - pe limba si pe maini care, banuiesc ca au fost facute in urma crizei.

Voi ce parere aveti? Vi s-a intamplat pana acum?
Tin sa mentionez ca sunt o fire foarte anxioasa, sensibila si in ultima perioada am acumulat foarte mult stres.

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Evita in continuare sa consumi lapte si produse lactate, iar dupa cativa ani vei avea in "pachet" si osteoporoza, precum si alte boli derivate!
Calciul se asimileaza cel mai bine in organism din produse lactate. Consumul zilnic te mai poate pune pe picioare, altfel vei avea mari probleme, mai ales dupa nasteri si dupa instalarea menopauzei!
Preparatele medicamentoase "cu continut de calciu" iti vor toca banii, dar fara sa-ti rezolve vomplet problema.

| 1231242 a răspuns:

Am avut niste atacuri de panica, dar nu spasmofilie, ei bine ai nevoie de cineva ca tine ca sa te simti bine, recomand sa iti gasesti un prieten virtual macar cu care sa discuti.