| 123456FOREVER a întrebat:

Salut, am 17 ani și acum doua zile am făcut o convulsie puternica și m-am trezit in spital la neurologie. Am întrebat doctorii de ca am pățit asta și mi-au spus ca trebuie să-mi facă niște analize. Astept de aproape doua zile fără nici-un rezultat. Este normal așa ceva. Care credeți ca a fost cauza convulsiei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Cauze sunt mai multe. De multe ori,convulsiile apar datorita epilepsiei,o boala cronica ce se poate tine sunt control si se intalneste la multi oameni,multi tineri.
Se tine cont toata viata de tratamentul stabilit de neurolog si se evita efortul fizic prea intens, stresul si bauturile alcoolice, energizante(ex cafea).
Cauzele de multe ori nu pot fi detectate si identificate. E o boala dificil de inteles pentru medici, dar din fericire, tu nu ai nevoie sa o intelegi si cat despre starea ta de sanatate...nu este nimic de care sa-ti faci griji!
Epilepsia se poate declansa de la febra mare sau intoxicatii cu medicamente, droguri. Medicul va stabili care este motivul pentru care te afli la spital si ce este de facut! Stai linistit, din epilepsie nu se moare si poti trai bine mersi o viata normala, daca tratamentul este corect administrat si ales. Numai bine!