| quokka a întrebat:

Salut,TPU.
Acum o lună am avut o cadere de calciu si un episod de tetanie. Am simtit durere la inima si sufocare,iar doctorii mi-au dat diagnosticul de spasmofilie. De cateva zile am dureri destul de mari de cap,fac miscari necontrolate din cand in cand, intampin dificultati de memorare si retinere a informatiilor primite si tot imi revine senzatia de sufocare si deranjul de la inima. Toate analizele mi-au iesit in regula, dar am calciul si magneziul foarte scazute. Ma tem sa nu am vreo boala la creier sau ceva care mi-ar putea marca viata. Tin sa mentionez ca am 15 ani,sunt foarte anxios si ma panichez repede. Oricum,voi merge la un neurolog in cateva zile,deși sper sa nu fie prea tarziu. De asemenea, sunt la profilul matematica informatica, ceea ce imi solicita mult gandirea si uneori adorm destul de tarziu, dar asta si din cauza durerilor de la inima. Voi ce parere aveti? Poate fi ceva grav? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Ceea ce ai descris suna mai mult ca simptomele deficientei de magneziu si calciu decat vreo boala. Stai linistit pana ajungi la doctor, fii atent la ce-ti spune si respecta tratamentul. Atat calciul cat si magneziul au rol im functionarea normala a inimii; lipsa magneziului duce la stari de neliniste, insomnie, agitatie, plus ca in ultimul timp se gaste tot mai putin in alimente.

| Dana2103 a răspuns:

Omule,ce episod de tetanie? Stii ce inseamna sa ai tetanos pe pielea ta? Ai avut doar un atac de panica

| quokka explică (pentru Dana2103):

Îmi erau încleștate mainile si nu ma puteam misca, ce legatura are tetanosul aici?

| SoHappy a răspuns (pentru Dana2103):

A nu se confunda tetanosul cu tetania. Vă rog să nu mai induceți in eroare