| geo9617 a întrebat:

As vrea, daca se poate, sa raspunda doar cine stie sigur.
Soia am inteles ca poate provoca disfunctii erectile si mai multe. Intrebarea mea e: scade si excitatia sexuala? Pentru cat timp are aceste efecte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Soia contine acel hormon vegetal, dar asta nu inseamna ca acel hormon te si afecteaza.

Ni iti scade libidoul. Jumatate din Asia consuma soia de sute de ani si nu ai putea spune ca sunt impotenti... la cati sunt.

Dar trebuie sa ai grija cu varianta modificata genetic. Daca nu esti sogur sau ai semne cat de moci de intrebare, mai bine lasa soia.

Răspuns utilizator avertizat
| JoleneSth20 a răspuns:

Soia este un aliment cu o concentraţie mare de hormoni vegetali, iar în exces pot apărea efecte adverse.
Studiile au arătat că pot apărea probleme la sistemul reproductiv, însă nu s-a dovedit nimic concret.
Se poate consuma cu moderaţie și mare grijă la calitate deoarece cele mai multe controverse au apărut de la cele modificate genetic.
Dacă te sperie acest lucru, poţi să le scoţi din alimentaţia ta și să le înlocuiești cu alte surse.

| geo9617 explică (pentru JoleneSth20):

Tocmai asta este! Am nevoie si de proteine, dar in plus vreau sa mai diminuez libidoul, insa daca afecteaza pe termen lung, voi face cum ai spus.

| JoleneSth20 a răspuns (pentru geo9617):

Să știi că și ouăle conţin o sursă importantă de proteine, chiar și peștele. Tonul pe suta de grame oferă undeva la 30g proteine. Iar dacă ești vegetarian/ă, ar fi păcat să nu fi aflat încă de linte!