| sandokan a întrebat:

Hepatita B poate provoca probleme erectile sau partenera poate fi contaminata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probleme erectile doar tardiv, in stadiul de ciroza. Da, se transmite partenerei si este foarte contagioasa.

3 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Da, se transmite pe cale sexuala. Nu provoaca probleme erectile; deseori este asimptomatica. De-abia dupa 5 luni de la contactarea infectiei apar simptome ca: oboseala, greata, ingalbenirea pielii, dureri abdominale. Se depisteaza prin teste specifice (de sange) si necesita tratament si supraveghere medicala.

| bunica a răspuns:

In primul rand este o boala contagioasa, se transmite si partenerului dar apare dupa o perioada de 40 zile perioada de incubatie.mergi la medic! nu te juca cu ficatul este bucataria corpului uman.manaci totul fiert si gratar, salare rosii si alte cruditati.

| simona24 a răspuns:

Hepatita B se transmite mai repede decât infectia HIV prin contactul heterosexual si, in contrast cu HIV, poate fi transmis prin contactul intim in familie, in special in conditii de trai aglomerat. Boala se mai transmite prin contact cu lichidele biologice precum sângele, sperma, secretiile vaginale si saliva.
http://www.farmaciata.ro/SitFiles/articol_no_ph.php?id=25