| Necunoscut112 a întrebat:

As vrea sa aflu de ce organismul meu nu reactioneaza in niciun fel la cafeina din nicio sursa, respectiv sunt curioasa de ce pot bea noaptea cola sau cafea, dupa care sa pot dormi fara probleme, in timp ce unii oameni nu mai beau cafea nici pe la 15.00-16.00 ca nu rămână trezi peste noapte sau nu mananca nici ciocolata din aceleasi considerente? Această "imunitate" poate ascunde o problemă medicală?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este nici o imunitate, și nici problemă medicală.
Reacționează și corpul tău, dar în surdină, fără ca să simți. Cofeina este o substanță psihoactivă. Ca orice substanță de acest tip este metabolizată de ficat pe care îl pui să lucreze ce nu vrea și nu are chef.
Nu te compara tot timpul cu alții, că nu ajungi nicăieri cu asta.

| Mosotti a răspuns:

E f simplu, este un beneficu, nu problema medicala, cafeina si teobromina din cacao actioneaza pe receptorii de adenosina din creier, si anume blocheaza transmisia acolo adica activitatea lor, si prin asta, oamenii nu mai dorm, la tine asta nu se intampla, deci ai scapat de aceste efect secundar neplacut, felicitari.

Asa cum eu beau orice si oricat si nu ma inbat deloc, nici la tarie, receptorii mei GABA nu reactioneaza cu alcoolul deloc, si aia e, 1-0.