| Clamidia a întrebat:

Bună! Aș vrea să îmi ajut mama să se lase de fumat. Știu ca este deja greu să se lase la vârsta pe care o are, dar consider ca nu este imposibil.
Ea a văzut ceva legat de niște ședințe cu laser. Știe cineva despre ce este vorba? Este periculos? A încercat cineva sau poate cunoașteți pe cineva care a incecat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu, la 52 de ani m-am lasat de fumat. Mi-am cumparat 2 tigari electronice. Una era la incarcat, celalalta in buzunar. Dupa 45 zile m-am lasat si de alea. Mai trebuie si vointa. Daca n-are vointa nu ai ce-i face. Eu cred ca aia cu laser este o minciuna.

| Violleta2022 a răspuns:

Sedintele cu laser sunt bani aruncati la gunoi, ca nu ajuta.

Ce ajuta cu adevarat este ca femeia sa inteleaga logic ca ceea ce baga in plamani ii produce cancer de plamani nu doar ei, ca fumatoare activa, ci si celor din familia ei, care inhaleaza aceeasi cantitate de fum de la ea, pasiv si pe care-i condamna la cancer de plamani din cauza ei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tot ce ai nevoie că sa te lași de fumat e voința.

| dullcat a răspuns:

Buna.E admirabila grija fata de mama ta, insa astfel de persoane se lasa de fumat doar atunci cand simt cu adevarat nevoia si au motivatia necesara.Niciun factor din exterior nu le va putea grabi decizia in sens bun, ci va face ba chiar opusul, fie ca vorbim de familie, prieteni sau medici.Am avut o prietena care spunea fix la fel, toata lumea o freca cu aceasta grija, insa a reusit sa se lase ulterior abia dupa ce nimeni nu ii mai spunea nimic.:)) Mintea umana functioneaza intr-un mod destul de amuzant.

Informatii specifice gasesti pe net, cautand dupa cuvinte cheie.Pe scurt, din prezentare, nu pare deloc periculos:

https://clicksanatate.ro/......60154.html

https://www.laserostop.ro/

| lpavel a răspuns:

Nu stiu de acele sedinte dar pentru inceput eu i-as recomanda tigari electronice foarte slabe si sa incerce sa fumeze mai rar si din alea apoi dupa un an cand s-a dezobisnuit de tigarile nomale atunci sa nu mai foloseasca nici tigara electronica ci cand ii vine pofta de tigari sa mestece o guma mentolata sau sa manance bomboane mentolate, astea ajuta daca ai o ambitie de fier daca nu atunci nici nu incerca!

| LePapillonSurvivant a răspuns:

Da, este minunat gestul tau. Il inteleg si ma-nclin. Insa...
Trebuie sa doreasca cu adevarat si dansa. Degeaba spunem ca de maine ne lasam, daca intr-un moment de slabiciune ne apucam iar.
Chiar si asa:
-poate incerca sa le rareasca;
-poate incerca sa faca ceva - o actiune- in momentul cand ii vine sa fumeze. Nu stiu... poate sa puna niste bani simbolic intr-un borcan, sa puna un biletel undeva. Acest gest, alaturi de imaginea vizuala o va ambitiona.
- poate incerca sa faca niste rugaciuni sa renunte la fumat, sa vorbeasca cu duhovnicul
- partea cu laserul, nu o stiu

Cea mai importanta componenta este vointa si lupta cu propriile emotii, stari. Odata castigata aceasta lupta, totul va fi o simpla formalitate.
Ajutorul nu stiu cat functioneaza. Nu e ca si cum ai ajuta pe cineva sa treaca strada.