| bossassbitch a întrebat:

as vrea sa incep o dieta care sa ma ajute sa slabesc minim 6 kg. Si as avea timp la dispozitie pana la jumatatea lunii iunie.
Nu vreau raspunsuri gen "mancat sanatos si sport". Stiu asta. vreau ceva mai concret. Poate o dieta pe care ati urmat-o si voi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 55, 8 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 1-2 kg SUB greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), etc.

Multă sănătate.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă/cât este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| bossassbitch explică (pentru bursuc001):

Pai am 15 ani( in iulie), 1, 61-1, 62 m si in jur de 54 de kg. stiu ca nu sunt exagerat de grasa dar vreau sa scap de solduri si burta. :3

| bursuc001 a răspuns (pentru bossassbitch):

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 55, 8 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 1-2 kg SUB greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), etc.

Multă sănătate.

| jmekerashu a răspuns:

O dietă bună și cu efect rapid - http://www.i-medic.ro/diete/avantajele-si-dezavantajele-dietei-slim-fast

Poți să cauți la secțiunea diete, pote vei găsi ceva mai pe placul tău.