| OuikyGirl a întrebat:

Am o mica problema cu somnul adorm foarte greu cateodata adorm fortata si cand dorm am cosmaruri si ma treesc brusc si iar nu pot dormi pana la urma reusesc dar greu. Aveti idee ce sa fac sa adorm usor? Dau FUNDITAA :* va pup

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Asculta tonuri isochronice, te ajuta sa adormi mai repede. Volumul seteaza-l cum iti convine tie, nu necesita stereo. Singura pretentie a isochronicelor este sa asculti la ambele casti, si sa nu le schimbi intre ele. Daca asculti la boxe, e inutil.
Ai un link aici:
http://www.youtube.com/watch?v=GgxW31n8OMQ

Este posibil sa nu iti placa, sau sa nu te ajute asa de mult, atunci ar mai fi varianta sunetelor binaurale, functionand pe exact acelasi principiu.
Link:
http://www.youtube.com/watch?v=zOk033Pmqw8

Pe mine ma ajuta mai mult isochronicele, dar fiecare om e diferit.
Daca este prima data cand asculti beat-uri din astea, s-ar putea sa te doara capul, dar noaptea urmatoare nu vei mai avea probleme.
Poti pune pe deasupra sunete oceanice, de ploaie, sau orice te linisteste. Gasesti si 2 in 1. Bafta!

| Nico9 a răspuns:

Da. Si eu am probleme de genul asta.winking Asculta muzica ( nu la casti). La tv. Si lasi sonorul la 1-2... Si stai pe perna cum te simti mai relaxata si iei un pui de perna in brate. Acum nu stiu. poate tie nu-ti place muzica. In cazul asta. Te uiti la tv, stai la pc, vb la telefon, sms. Si cand te simti obosita, te culci. Intrebare.Te uiti la filme horror? Ca eu doar asa imi explic cosmarurile.

| OuikyGirl explică (pentru Nico9):

Cateodata.Da nu seara de aia intreb si eu!:/

| OuikyGirl explică:

Dar marea problema sunt cosmarurile pentru mine!