| SeByRaKa a întrebat:

as vrea sa ma lamuresc cu ceva. Daca fumezi tigare electronica, sunt riscuri de ati afecta sanatatea? Am auzit ca daca fumezi tigare electronica, o sa ai apa la plamanii din cauza aburului, si te sufoci si poti sa mori? Deci tigarea electronica este mai rea ca ce-a cu tutun?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Ambele forme de a fuma aduc prejudicii majore sanatatii, si ar fi foarte greu de calculat care e mai daunatoare. Cu tigarea electronica scapi de gudroane. Dar nu si de nicotina, la care esti chiar mai expus.

| Teodorel a răspuns:

Apa la plamani este o boala naspa dar nu se face din cauza aburilor, cand faci dus se fac mult mai multi aburi.
tigara electronica nu este atat de periculoasa pentru ca fumul nu ataca plamanii, dar nicotina ataca altele, iar in tigara electronica este in stare mai pura

| GhostSura a răspuns:

Nu, stai liniștit, nu o să ai apă la plămâni!

| RaUL5 a răspuns:

Adevaru e ca mai ''sanatoasa'' e tigara cu tutun, deoarece aceea tigara electronica in acel lichid contine mai multa nicotina decat o tigara normala.

| Holy2010 a răspuns (pentru RaUL5):

Ca sa stii si tu de acum inainte... Nu nicotina din tigari te omoara ci gudronul si monoxidul de carbon rezultat din ardere. Iar acel lichid de care vorbesti poate sa fie fara gram de nicotina, cu mai putina sau mai multa in functie de preferinte.

| nick29 a răspuns:

Am folosit tigara electronica timp de 2 ani si am strans o cantitate de 3 l de apa in plamani de la aburi... Nu este deloc profitabil deoarece plamanii trebuie innoiti odata la 2 ani deoarece naparlesc.