| Ismiiii a întrebat:

Buna as vrea sa mi spuneti daca vi s-a intamplat sa nu fiti in timpul menstruatiei si sa va curga sange dar foarte putin sunt ingrijorata am cautat si pe net si nu am gasit nimic asemanator

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Apare înainte sau după ovulație, dar nu se pierd mai mult decât câteva picături și cedează în 24-48 de ore, o răceală și de ce nu o infecție (un stafilococ, gram pozitiv) și trebuie să te vadă medicul ginecolog, recoltare de culturi din col.
Sfatul meu, mergi la medic, nu se știe ce este, noi doar presupunem.
Sănătate!
Pa, pa.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista trei mari posibilitati de sangerare in afara menstrei (si a dezvirginarii, desigur):
1. sangerarea de ovulatie: este normala, redusa cantitativ, apare la mijlocul unui ciclu menstrual si nu dureaza mai mult de 24 de ore.
2. sangerarea dupa contact sexual: este un semn de alarma, indica de obicei o rana pe col si impune consult ginecologic la cat mai scurt timp dupa debutul sangerarii.
3. sangerarea dishormonala, care apare fara nici o legatura cu ovulatia, menstruatia sau un contact sexual si se prelungeste peste 24 de ore. Impune consult ginecologic.

| CoquineNoire a răspuns (pentru Brigaela):

Ai uitat sa mentionezi si o eventuala anexita.

| Brigaela a răspuns (pentru CoquineNoire):

Anexitele nu dau sangerare. Doar daca se complica cu o metrita (inflamatia endometrului), ceea ce este foarte grav, dar multumita lui Dumnezeu destul de rar.

| AstralConfessor a răspuns:

Apropo, o fata poate avea uter fibromatos chiar si de la nastere.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru AstralConfessor):

Bună.
Cazurile sunt extrem de rare!
Pa, pa.