| Mariii1 a întrebat:

Buna as vrea sa slabesc cam 5-6 kg ar fi perfect.Ma ajutati si pe mine va rog frunos cateva retete/diete dar care sa nu afecteze sanataea si in nici un caz dupa dieta sa slabesc 6 kg si apoi sa pun 12. Va rog funda mare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Atunci nu fa prostia sa slabesti cu dieta. Slabeste cum trebuie :

1. sport, fara efort fizic nici nu se pune problema, asta daca te intereseaza sa arati bine si chiar sa fii sanatoasa
2. scade cantitatea de calorii din alimentatie ( carne fiarta in loc de prajita, cartofi copti sau orez fiert in loc de cartofi prajiti, etc. )
3. 4-5 mese pe zi, mai putin si des, asa corpul asimileaza cel mai bine nutrientii si eviti depunerea de grasime
4. ultima masa sa fie cu 2-3 ore inainte de culcare ( fara aberatii de genul nu manca dupa ora 18 ) si sa cntina proteine cu absorbtie lenta, zma, lipotropice, etc.
5. fructe intre mese, 2-3 pe zi ajung
6. evita porcariile ambalate, consuma alimente naturale ( ex. alune crude in loc de prajite, iaurt doar facut in casa, altfel mai bine eviti, de prajeli si alte porcarii gen cola, mici, etc. nu mai zic )
7. triseaza din cand in cand, dar rar si controlat

Mai poti vedea chestii generale aici (nu e o dieta propriu-zisa ) :
http://www.getfit.ro/slabire/regim-slabire/dieta-pentru-slabire.html

5 răspunsuri:
| silviu08 a răspuns:

Cea mai simpla metoda de slabit, 1, 2, 3
1. Mananca doar olecutza mai putin. Sa zicem ca in fiecare zi manaci 5 felii de paine. Mananca doar 2. Sa zicem ca in fiecare zi bei un pahar de suc. Bea doar apa. Sa zicem ca in fiecare seara mananci popcorn. Taie-l de tot din alimentatie. Astea sunt doar niste exemple. ia 3 alimente nesanatoase pe care le consumi zilnic si inlocuieste-le cu ceva sanatos. ATAT
2. Fa doar un pic mai multa miscare. 20 de min pe zi de exercitii cardio gen alergat, sarit coarda, chiar si mersul pe jos.DOAR ATAT
3.Bea foarte multa apa.
Atat trebuie sa faci sa scapi de afurisitele de kilograme.

| Cosmin86 a răspuns:

Citeste si asta :
http://www.getfit.ro/slabire/regim-slabire/dieta-pentru-slabire.html

Daca tot iti plac articolele in domeniu, e mult mai bine si mai concret structurat.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru laurlaury):

Pai nu e chiar asa.

1. "anumite" alimente, e o lista destul de lunga, ideea este pur si simplu sa eviti porcariile procesate si uleioase
2. nu zice nimeni de ore fixe, ci in functie de actitatea ta, de genul cu 2 ore inainte de antrenament, 30-60 de min dupa antrenamnet ( indiferent la ce ora e antrenamentul )

Nu e chiar asa complicat. Asta, combinat cu sport ( fara sport nici nu se pune problema slabitului, decat daca nu te intereseaza cum arati si sanatatea ) poti slabi foarte ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cosmin scrie bine