| Anna98Anna a întrebat:

As vrea sa slabesc si am 12 ani stiti vreo dieta pe care sa o tin.Am vazut si pe net diete da nu erau pentru mine(adica pentru copii). Multumesc!

4 răspunsuri:
| OanaG a răspuns:

Nu trebuie sa tii o dieta, tu inca esti micuta pentru asa ceva, iti vei deregla tot corpul.

Tot ce trebuie sa faci e sa renunti cat se poate la dulciuri, sucuri acidulate...prajeli, faci putin sport[aerobic] si vei slabi sanatos.

Maanca mai multe fructe si legume, si bea apa multa 2l/zi.

| Zenithf a răspuns:

Intra pe http://www.mypyramid.gov/, gasesti acolo diete pentru toata lumea! Dar daca ai greutatea normala atunci nu-ti va da vreo reteta sa slabesti sub. :)
Acuma, daca ai greutate normala dar nu-ti place aspectul, s-ar putea cauza sa fie de alta natura decat alimentatia, s-ar putea sa-ti lipseasca miscarea? Atunci fa si tu ceva sport, atletism, inot s. a.

| dulcika_2912 a răspuns:

Buna! Si eu am avut 45 de kkg si doctorul a spus ca trebuie sa maninc o felie de paine pe zi(maxim una jumatate)sa beau suc de grefe indulcit cu miere, sa mananc poept de pui la grear, cartofi fierti si am voie toate astea pana le ora19.Acum am 39 de kg, multumita sfaturilor doctorului si sportului!