| alexmitzyy a întrebat:

as vrea sa stiu daca exista medicament pentru hepatita C
pentru cei care nu au raspun la interferon?
Si in cazul daca se ajunge la ciroza hepatica exista vreun medicament?
Daca vreti sa-mi spuneti dati un link sau numele acestui medicament.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, nu exista nici un tratament mai bun decat interferonul. Exista niste studii in prezent, e posibil ca peste 2-3 ani sa fie introdus pe piata un alt produs, o speranta pentru pacinetii care nu raspund la interferon. Nu are inca un nume, e doar un studiu. Ciroza beneficiaza de acelasi tip de tratament, dar din pacate nu poate fi vindecata nicicum.

4 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Exista varianta interferonalfa + inhibitor de proteaza (boceprevir, telaprevir). Dar in afara de asta nu mai exista.
Pana ce se ajunge la ciroza hepatica exista sansa sa se micsoreze rata de replicare virala, si sa se ajunga la o stare de echilbru.
Pentru ciroza exista tratament simptomatic, dar principala recomandare in ciroza e incetarea factorului nociv pentru ficat, iar in hepatita cu replicare virala inalta e cam greu sa reusesti acest lucru.

| IMC90 a răspuns:

Nu exista, interferonul este cel mai puternic. Se poate sa fie niste medicamente experimentale pentru care trebuie sa te inscrii intr-un program experimental (cel mai probabil in strainatate, in Romania nu stiu daca exista) dar fara prea mari sanse de reusita.

Ciroza hepatica nu are tratament si evolueaza incet dar sigur spre insuficienta hepatica. Poate fi ''tinuta in frau'' (prin regim alimentar si medicatie) o buna perioada de timp.
Singurul tratament care te scapa de boala este transplantul hepatic.

| Petre_7281 a răspuns:

Fulgii de orz, drenor hepatic şi ajută la regenerarea celulelor hepatice, preparaţi cu miere şi fructe, ca afinele, cătina, merele, gutuile.
mai multe tratamente naturiste aici http://leacuri-populare.blogspot.com/2010/06/hepatita-cu-virus-c.html

| aurasauras a răspuns:

Incearca 750ml suc sfecla rosie, varza si morcov in parti egale in fiecare zi 3 luni, cu regimul de rigoare la unii a functionat.Sanatate