| Anișoara963 a întrebat:

Buna as vrea sa stiu daca pot face ceva un legatura cu menstruatia, trebuie sa plec la mare deja biletele sunt cumparate, insa chiar in zilele de mare o sa am ciclul credeti ca pot face ceva? insa nu m-am gindit la timp eu deja luna aceasta am avut menstruatie. POt sa i-au ceva sau sa fac ceva in afara de a pleca la ginecolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mell1321 a răspuns:

Multe fete au patit asa ca tine, de 2 ori menstruatia intr-o luna, e o dereglare hormonala probabil, dar nu ai de ce sa iti faci griji. Daca iti faci griji ca nu o sa poti sa faci baie in mare, foloseste ob-uri, schimba-l cam 1 data la 1-2 ore, iar daca ai dureri ia Aulin.

| Anișoara963 explică (pentru Mell1321):

Ok, mersi dar am auzit ca daca faci sport in exces sau slabesti in kg menstruatia vine mai tirziu.E adevarat?

| Mell1321 a răspuns (pentru Anișoara963):

Asta nu stiu, nu prea sunt atenta cand imi vine ciclu, stiu ca imi vine regulat, si cand imi intarzie cateva zile incep sa imi fac griji dar nu ma gandeam ca am facut sau nu sport. Good to know. Thx:*

7 răspunsuri:
| aryana1991 a răspuns:

Eu iau calmante mai exact ketonal forte si uneori si diclofenac si imi trece mai repede, in loc de 3-4 zile ma tine 1-2.dar vezi sa nu faci din asta o obisnuinta

| Anișoara963 explică (pentru aryana1991):

Dar e adevarat ca daca faci sport in exces sau slabesti in kg menstruatia vine mai tirziu?

| DeeaMarry a răspuns (pentru Anișoara963):

Eu daca fac sport, merg pe jos sau alt efort fizic, grabesc menstruatia. Dar nu cu foarte mult, doar cu o zi sau doua.
Voiam sa iti recomand sa nu faci pauza la anticonceptionale, in cazul in care folosesti, sau ob-uri. Am vazut anul nasterii si nu cred ca isi au rostul sfaturile astea.
Vitamina ca am auzit ca ar fi o solutie, insa nu am incercat niciodata. Ai putea sa intrebi la farmacie, sa vezi ce riscuri implica.

| Anișoara963 explică:

EU sunt foarte disperata, chiar nu stiu ce sa fac, pursisimplu am asteptat sa plec la mare de foarte mult timp...

| bubylvxkiss a răspuns:

Cel mai bine foloseste ob k nu te patezi dar sa nu uiti sa il schimbi la 1-2 3ore maxim