| alinahsm2000 a întrebat:

Aș vrea sa stiu si eu părerea voastră despre covid 19, când credeți că se va termina toată treaba asta si daca se va termina.
Am auzit ca lucreaza medicii români cu cei din America pentru a găsi antidotul.
Totusi, China sigur il au pentru ca ei nu mai au nimic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Intr-un caz exceptional poate dura 3 luni, dar intr-un caz nefericit, cel mai lung posibil poate dura 1 an si jumatate, dat fiind crearea si testarea noului vaccin.
Testarea vaccinului dureaza 1 an si dupa aceea se poate pune in serie. Termenul acesta de 1 an jumate, este mentionat de virusologi internationali, care lucreaza acum la crearea virusului, impotriva Covid19

China tocmai a anuntat ca au cazuri de reinfectare.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu lucreaza nici un medic roman cu cei americani, fiecare lucreaza in tara sa, in laboratoarele lor.

| Violleta2022 a răspuns:

Vin tot eu cu raspunsul, direct prezentat de canalul 7 al Televiziunii Nationale din Australia:
https://7news.com.au/......--c-759658

"How long will we have to live like this? The course of coronavirus explained

Give it to us straight doc. How long have we got?
About as long as it takes to vaccinate 7.7 billion humans, according to credible modelling
And that could mean another 12 to 18 months - best case scenario."

Asadar raspunsul virusilogilor este cam asa (traduc esenta raspunsului):
-Ne ia cat timp o sa avem sa vaccinam 7.7 miliarde de oameni... asta insemnand 12 pana la 18 luni!

On linkul de mai sus aveti toata informatia!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Va ma dura minim 2 luni la intensitatea asta banuiesc.
Stii tu ca au chinezii antidotul dar îl țin de fraieri ascunsi ca sa își distrugă economia nu?

| johnnny123 a răspuns:

China nu are niciun vaccin. Lucreaza la vaccin, la fel cum lucreaza toata lumea, dar nu au inca nimic concret.

Motivul pentru care China a reusit sa controleze epidemia au fost masurile extrem de stricte pe care le-au impus, si care au functionat.

China nu este ca tarile celelalte, este o tara in care ordinele nu se discuta. Daca in China se spune "nimeni nu mai iese din casa", atunci nimeni nu mai iese din casa. Au implementat o distantare sociala extrem de stricta, combinata cu o serie de alte masuri agresive. Practic ei au aplicat cu forta masuri care la noi sunt doar "recomandari" si pe care multi inconstienti nu le respecta.

Compara asta cu alte tari.
In Italia s-au jucat meciuri de fotbal cu 50 000 de spectatori cand deja incepuse epidemia. In Romania oamenii merg la gratar si la impartasanie cu lingurita comuna. In Anglia se inghesuie in pub-uri. In Statele Unite si Australia se inghesuie pe plaje.

Cum naiba sa controlezi raspandirea unui virus daca oamenii nu inteleg ca trebuie sa respecte niste reguli?

| Digikey a răspuns:

Coronavirusul a existat cu mult timp inainte de aparitia omului si va exista si dupa ce umanitatea o sa dispara.
Isteria asta globala o sa dispara si ea.

| Jackpot2 a răspuns:

Va mai dura o vreme cel puțin. Deocamdată sa gândim pozitiv. Cam prin mai iunie o sa scăpăm cică!