| Sarmala a întrebat:

Când credeți ca o sa se termine Covid-19 sau daca se termina odată?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand apare vaccinul... Probabil minim 1 an

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Pai cand apare deja trebuie sa se apuce de alt vaccin
https://edition.cnn.com/......index.html
Ne-am dus dracu...

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa rezolve si cu ciuma aia de a aparut prin china inainte...

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Sau cu aviara la care au murit 2 milioane de romani...

| dannyel86 a răspuns:

Probabil va dura foarte mult. Si pana se va intampla asta, vom fi cu toti infectati (simptomatic sau asimptomatic). Mai sunt boli care exista de cand lumea, care sunt prevenite prin vaccinare. Probabil asa se va intampla si in cazul Covid. Vom convietui cu el, nu cred ca avem de ales.

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns:

Covid-19 nu are cum sa se termine.E un virus, nu un program TV.
Va deveni un virus inofensiv cand se va gasi un vaccin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciodata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sper că intr-un an, maxim 2.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa alegeri intram iar in carantina. Nu o sa mancam sarmale de craciun pentru ca nu vom avea pe ce cumpara carne. Covid va insemna sarbatori de iarna fara sarmale si cozonac.

| Dragosdoar a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine ca mi-a spus sa-mi cumpar de pe acum carne si cozonac laughing

| Dragosdoar a răspuns:

Nu se termina laughing Have fun

| Cksihja a răspuns:

Nu cred, la cum se comportă oamenii e imposibil.

| ColoIonut a răspuns:

Pai, din cate am vazut pe YouTube la TED-Ed, un canal care are continut stiintific, o pandemie se termina fie cand un vaccin apare, fie cand toata populatia este infectata si devine imuna. In cazul nostru, cea mai buna varianta ar fi vaccinul, din moment ce nu ar distruge sistemul medical mondial, economia si nu ar lua milioane de vieti.
Deci, cand e gata vaccinul? Cred ca toata lumea se intreaba asta. Ei bine, sunt 3 mari etape: in prima etapa, cercetatorii creeaza vaccinul propriu-zis. Poate dura mult, dar poate dura si putin, depinde de boala, de cati oameni se ocupa de el, etc. In contextul acestei pandemii, se stie ca prima etapa s-a terminat, cred ca undeva prin primavara asta.
A doua etapa consta in testarea pe oameni din diferite regiuni. De exemplu, in Europa, vacciunul ar putea contie mai mult aluminiu fata de Asia. Aceasta etapa dureaza foarte mult si variaza in functie de virus. In cazul pandemiei de SARS-CoV-2, aceasta etapa va dura mai putin, din moment ce avem mare nevoie de el. Nu in ultimul rand, etapa a treia, care consta in distrubuirea vaccinului tarilor lumii.
Deci, in concluzie, dureaza ceva sa faci un vaccin, mai precis, intre 12-18 luni. Presupunand ca prima etapa s-a incheiat pe 1 martie, la 2 luni dupa ce a inceput pandemia, vaccinul ar urma sa fie gata, in cel mai bun caz, in decembrie 2020 - ianuarie 2021.
Tin sa mentionez ca raspunsul meu este mai mult o opinie ce nu ar trebui luata in serios de cercetatori. Eu am scris din ce am mai auzit de pe OMS, YouTube, etc, din informatii oficiale.

| smekman2001 a răspuns:

Probavil iarna sau anul viitor daca va fi frig provabil

| gigeljohn2234 a răspuns:

Chiar nu stiu