| adelinazrsh a întrebat:

as vrea sa va intreb daca e posibil sa slabesc cu laxative/diuretice, ceaiuri (verde,urzica, musetel ) si o bautura pe scortisoara si miere. Nu vreau sfaturi de genul "aborda o dieta sanatoasa" fiindca timp de o luna asta am facut,iar acum cand am inceput sa mananc si eu ca restul colegilor si adolescentilor de varsta mea m-am ingrasat la loc toate kg pe care le slabisem
. Deci, va rog ajutati-ma si spumeti-mi ce alte secrete sau tips uri mai stiti. P.s : nu beau deloc sucuri din comert,decat apa plata si nu mananc de la fast food. Alimentele rele care imi plac :pizza, covrigi, clatite (prajiturile, in general ) si painea.
Help!
Fundita! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| diaac a răspuns:

Asta nu este o dieta, da slabesti dar iti faci mult mai rau singura decat realizezi.

Dieta pe care ai tinut-o tu nu cred ca a esuat pentru ca era o dieta sanatoasa. O luna este un timp mult prea scurt ca sa slabesti vizibil (mai mult de 2-4 kilograme) in mod sanatos. Asa ceva ia timp. Ceea ce spui despre kilogramele puse la loc suna ca si cum te-ai infometat. Daca vrei rezultate care sa ramana, scade usor portiile si nu te priva total de ceea ce iti place. Daca tii o dieta prea stricta asta e, cand reincepi sa mananci normal pui la loc - mai bine schimbi felul de a manca in general. Oricum alimentatia nu este singurul lucru de facut ca sa slabesti, este importanta si miscarea.

Stiu ca nu este ce vrei sa auzi, totusi nu pot sa iti recomand sa faci ceea ce spui ca te gandesti. Poti sa iti faci mult rau cu o dieta inadecvata, chiar daca acum poate iti pare ca alea cateva kilograme merita orice sacrificiu.

4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Urmand dieta pe care ti-ai propus-o nu vei face decat sa te infometezi si sa dai jos foarte multa masa slaba si foarte putina masa grasa pe durata ei, iar ulterior vei acumula rapid grasime. Pentru rezultate sigure ar fi bine sa apelezi la ajutorul unui medic nutritionist.
http://www.i-medic.ro/clinica/clinica-de-nutritie-kilostop

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum, pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| Kriss96 a răspuns:

Pai daca la tine o dieta sanatoasa inseamna infometare si stat pe canapea nu ma mir ca ai pus la loc. Ah si daca te intorci la vechile obiceiuri stai tu linistita ca te ingrasi dublu si cu diureticele tale.
In primul rand trebuie sa intelegi ca ai o tendinta de ingrasare. Iar mancand ce-ti place (pizza,paine,clatite,prajiturele, covrigi=cele mai CRIMINALE) te vei ingrasa mereu. Indiferent ce dieta abordezi.
Slabirea corecta se face prin miscare, injumatatit portiile, multa apa, fara mancat dupa ora 6 seara si fara dulciuri, prajeli, fast-food, mancaruri grase in general, cu multa paine si multa sare.

| barbutxxx a răspuns:

1.Ceaiul verde nu este recomandat celor sub 20 ani
2. laxative/diuretice? ai innebunit? nu esti sanatoasa la cap? Incearca dieta Rina +sport si ai sa vezi rezultate substantiale in prima luna.