| Iasmina12345 a întrebat:

Buna,am atacuri de panica si anxietate de 4 ani, in astia 4 ani s-au manifestat usor.Dar de un an de cand nu am mai putut merge la scoala am stat doar in casa si de atunci am inceput sa am ameteli foarte mari, sa nu mai pot merge niciunde pentru ca simt ca ma prabusesc, imi simt picioarele moi, ma simt ametita, fara echilibru.Si am facut analize sange, ekg, la inima eeg, la cap consult, orl, neurolog, unde nu am gasit nimic, totul este perfect.Dar nu mai pot merge

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Dacă stai numa în casa cu ochii în telefon cred și eu ca te ia cu leșin.

| Lukasssz a răspuns:

Asta simt si eu am anxietate de 6 ani dar parca de cand cu scoala asta online nici nu mai pot sa merg afara.

| Iasmina12345 explică (pentru Lukasssz):

Asa si eu ma simt ameteita parca nu am dezechilibru si mi se imoaie picioarele

| wildthing a răspuns:

Nu mai sta atat de mult in casa. Iesi la aer curat, iesi sa te vada soarele, sa-ti dea vitamina d, iesi sa te intalnesti (fizic si nu doar online) cu prietenele. Probabil din cauza faptului ca stai atat de mult in casa nici nu ai pofta de mancare si nu te alimentezi corespunzator, de aici si lipsa de energie si ameteala. Zic si eu, nu sunt medic...

| Invictusman a răspuns:

Poate ai și deficienta de vitamine și minerale, calciu.
Eu ma simțeam asa când am întrerupt brusc tratamentul câteva zile, praf ma făcut ma mir cum de nu am chemat salvarea.
E greu de tratat anxietatea generalizata, de abia am scăpat eu de ea, dar nu am scăpat de agorafobie în schimb. Am scăpat și de ipohondrie.
De tremurături nu am scăpat, dar eu am fobie sociala și xanax ma ajuta dar trebuie sa îl scot fiindcă face și rău pe lângă bine și nu vindeca anxietatea.
Au rolul de a calma, de a amorti mintea nicidecum de a vindeca.
E greu sa scapi de anxietate în zilele noastre când ne confruntam cu atâtea probleme precum pandemia, izolarea etc.

| Invictusman a răspuns (pentru Invictusman):

Trebuie sa socializezi sa ieși din zona de confort, sa schimbi mediul altfel nu cred ca o sa scapi de anxietate.
Comunicarea este cheia succesului.

| Sophieka a răspuns:

Cu siguranta ai patit lucruri in trecut, fie ca le constientizezi sau nu, iar acum corpul tau cere vindecarea lor.
In interiorul tau simti multa furie / ura / suparare pe una sau mai multe persoane.
Nu iti cunosc viata, dar poate ti s-au intamplat lucruri in copilarie in familie, in societate sau la scoala, si ai ramas cu anumite traume si emotii negative fata de situatia / situatiile avute si persoanele care te-au facut sa suferi.
Mai poate fi si teama ca nu esti indeajuns de buna, teama de judecata celorlalti legat de aspectul tau fizic / imbracaminte / telefon / bani / personalitate etc.

Pe YouTube gasesti o varietate larga de meditatii de iertare / eliberare furie / karma / acceptare de sine / iubire de sine etc... Doar cauta si alege ce rezoneaza cu tine.

Poti cauta si articole / bloguri / carti / emisiuni / psihologi online care au videoclipuri despre situatia ta.

Poti sa dai bani pe medicamente si consultatii, si sa mergi la cei mai mari specialisti...Problema e undeva dincolo de trupul tau fizic, in sufletul tau, in inima ta si trebuie rezolvate prin metode spirituale, ca sa iti regleze mintea, emotiile si trupul.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Un set complex de analize, dar cel mai probabil problema ta își are sursa pe sistem nervos.
Creierașul tău e afectat. In funcție și de rezultatul analizelor discuta cu un medic psihiatru. Vei ajunge din ce in ce mai rău dacă nu iei masuri.
Totodată dacă ești puternica, ieși 5 minute în fața blocului/ curtea casei. E un prim pas.

| Iasmina12345 explică (pentru BuLaNNNeL):

Analizele de sange le-am facut totul e bine mi-am facut si la inima ekg si la cap eeg

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Iasmina12345):

Medic psihiatru. Câți ani ai? Există și psihiatri pentru copii. Discuta cu părinții tăi. Încearcă să ieși un pic la soare. Dacă poți și între oameni e și mai bine, prieteni sau părinții tăi. Macar 5 minute. Progresiv. Dar consulta un medic pentru că nu va trece de la sine. Aceste tulburări sunt fix că și cariile. Netratate duc la pierderea dinților, te vei alege (daca nu ai deja) cu fobie sociala, depresie.

| Iasmina12345 explică (pentru BuLaNNNeL):

Am 19 ani si merg de 1 an la psihiatru si urmez tratament dar nu trece si ma sperie acest lucru

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Iasmina12345):

Ai respectat în tocmai schema de tratament? Ai întrerupt vreodată de capul tau?
Consulta și alți medici. Caută unu specializat.
In alta ordine de idei: medicamentele (oricare ar fi ele) nu rezolva problemele ci doar stările, sursa problemele rămâne intactă. Trebuie sa lupți, este o luptă între tine și tine, între tine și creierașul tău (toate aceste stări sunt date de el, după cum ai zis și tu analizele sunt ok). Practic, stările tale sunt false, dar tu le percepi altfel.
Caută unul bun, discuta, asigura-te că-i spui absolut tot (fara frica).

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Apuca-te de sport, o sa te simti mult mai vioaie si increzatoare in sine. Si eu am probleme de anxietate de cand ma stiu, insa incerc sa o combat. Uneori am zile mai proaste( cand ma simt ca aterizat din cer, fara pic de stima de sine), iar alteori am zile mai bune( increzator in sine si sociabil, cu toate ca-s o fire mai singuratica si de obicei nu am chef de socializare).

| existential a răspuns:

Nu e un psiholog al scolii, cu care sa vorbesti? Banuiesc ca sunt multi elevi cu probleme in perioada asta, cu scoala online si lipsa socializarii.