| Antmrvd a întrebat:

Buna ziua! Am anemie si stari de rau cam des, de lesin mai exact, de oboseala continua, palpitatii, infundarea urechilor, durere de cap, tulburari ale ritmului cardiac.
Acum cateva zile nu prea am mancat si nu prea am dormit, iar dupa 2 zile asa, pe la 05 dimineata am vrut sa ma pun sa dorm, stateam in pat deja de 2 ore linistita si deodata a inceput pulsul sa mi se mareasca…sa incep sa respir greu, sa tremur, sa ma sperii.
Nu puteam sa dorm din cauza ca aveam pulsul mult prea mare …si respiratia simteam ca nu imi ajunge aerul…
Mi s-a spus ca din cauza ca nu am dormit si nu am mancat si ca am o viata haotica…
am mai avut durere in zona inimii, dar foarte putin si nu cu intensitate mare…, ceea ce am vazut pe internet ca se incadreaza la anemie ca simptome…
Mi-e ft frica sa n-am la inima ceva si am atacuri de panica grave si frica de moarte…ft mare
Dna doctor a prescris magnevie cardio, vitamax si pastile antidepresive…
Sunt enorm de speriata…
Mai am momente cand simt ca nu imi ajunge aerul si imi bate inima mult prea incet decat normal si parca sa cad din picioare pe jos..stari de lesin ft mari…
Magnevie cardio mi l-a dat pentru ca am probleme la inima? Sau e un supliment de vitamine care sa-mi regleze anemia? Adica o sa depind sa iau pastilele astea toata viata? Inseamna ca am ceva la inima?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Starea ta se datoreaza unor factori, cum urmeaza:
- viata ne-regulata - trebuie sa-ti faci (si sa respecti) un orar pentru 3-5 mancaruri sanatoase zilnice, la ore (aproximativ) fixe, respectiv pentru orele de somn (zilnic minim 6-7 ore! )
- auto-sugestia - nu te gandi la "ce boli ai" si /sau la moarte! Altii sunt mult mai bolnavi si nu-si fac aasemenea grij. Cauta un mediu vesel, distreaza-te cat mai mult! Fa-ti un hobby si traieste cu/pentru el!
Consuma cat mai multe vitamine NATURALE: fructe si legume de sezon, crescute in gradina!
Mergi cat mai des in drumetii in natura cu un grup de prieteni!
Daca le respecti pe cele de mai sus, atunci iti dispar in timp scurt toate simptomele "rele", pe care le-ai enumerat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Catevq zile nu prea am mancat si nu prea am dormit. Mănâncă și dormi.

| blackann a răspuns:

Atacuri de panica+stari de anxietate. n ai nimic grav, invata sa ti controlezi respiratia si o sa fii ok.

| haileewatson a răspuns:

Ia pastilele de la doctor! si du-te la un psihiatru. Nu inteleg ce crezi ca rezolvi pe TPU? Doctorul e singurul calificat sa-ti dea raspunsuri si ti-a dat deja prescriptie medicala.

| 16Gabriela a răspuns:

Hei. sincer eu cred ca puteai lejer sa intrebi doctorul toate curiozitatile pe care le ai (si inca poti sa il intrebi) doar ca din moment ce sunt frici si nu doar curiozitati. antidepresivele sunt exact ce ai nevoie pentru a te mai calma un pic. Raspunsurile oricum vin ele de la sine iar viata asta este unica si inegalabila pentru fiecare in parte. Merita traita fara griji; cu o moarte suntem toti datori si tare cred ca n-ai vrea sa traiesti aici mai mult decat iti este destinat. Existam in general iar acum doar experimentam o viata de om din perspectiva unica a fiecaruia. Iti recomand sa citesti "Vindecarea energetica" de Abby Wynnebatting eyelashes

| Ajutoru1Tău a răspuns:

Imi pare rau sad

| Ajutoru1Tău a răspuns:

Am si eu problema asta si e aiurea eu am ceva sfaturi bune pentru tine dar nu sunt cine stie ce, doar te ajuta sa treci peste anumite chestii cum ar fi atacuri de panica la inima sau respiratul greu, cand stai in pat noaptea tensiunea incepe să scadă de pe la ora 22 deja te simti mai amețită și e ceva normal și ca să respiri ușor nu sta intr-o parte, stai pe spate, nu sta pe burta, aia e cea mai grea pozitie de respirat, ca stai pe inima, si inainte sa dormi mesteca guma mentolată, ori spala-te pe dinti si foloseste apa de gură, ori consuma bomboane mentolate happy ca sa respiri usor, incearca sa nu fi stat cu ochii în telefon cu 30 minute inainte sa te culci, razele din ecran o sa te faca sa adormi mai greu pentru ca se imprimă pe retina in spate si o sa ai senzatia ca vezi cu ochii inchisi si o sa stai si 1 ora cu ochii inchisi si tot nu adormi, am patit-o, atacurile de panica cu inima, stiu e aproape imposibil sa te controlezi dar am 2 solutii pentru tine, cand te mai apuca inima, nu conteaza ca bate repede tare sau incet si slab, tușește de multe ori si puternic, și ritmatic, asa o sa reglezi ritmul cardiac si o sa iti revii in maxim 30 secunde, iar daca persistă incearca sa faci nu stiu cum sa iti explic, miscare gym, flotari genoflexiuni, sa iti pui sangele in miscare, si daca ai face miscare si ai tușii ar fi cel mai indicat, o sa para ciudat la inceput dar eu asa scap de toate atacurile mele de panică si crede-ma ca nu fac misto happy te pup

| Antmrvd explică (pentru Ajutoru1Tău):

Buna.putem vorbi pe whastapp mai multe legat de atacurile de panica?