| Stefanasalvatore1864 a întrebat:

Aseară când m-am epilat nu am realizat că am luat o lamă ușor ruginită...am observat asta abia după ce mi-am tăiat un coș de pe mână. Eu am făcut toate vaccinurile obligatorii în copilărie, ultimul a fost la 14 ani și avea și antitetanos în el. Acum am 17 ani...nu e prima oară când mă mai tai cu o lamă ruginită, dar abia acum am conștientizat cât e de periculos. "Rana" a fost dezinfectată și nu e adâncă, e ceva foarte minor la suprafața pielii, nici nu se cunoaște că am ceva. Eu nu am acoperit-o fiindcă bacteria care provoacă tetanos "se activează" când rana nu are acces la oxigen. Acum mă doare foarte puțin dacă apăs pe ea, e mai mult o usturime. Credeți că pot păți ceva? Îmi fac griji degeaba? Mama și alți cunoscuți ai mei au spus că nu am nimic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Atunci, putin probabil
in plus mai e proverbul romanesc:
copilul care nu se zgarie, nu creste
dovedit acum... daca sistemul imunitar nu e pus la treaba, faci alergii, astm sau chiar boala autoimuna

4 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Ai facut antitetanos in ultimii 10 ani?
https://doc.ro/sanatate/tetanosul-si-vaccinul-antitetanos

| Stefanasalvatore1864 explică (pentru Bizon95):

Da. Acum 3 ani. E vaccin obligatoriu pentru copii de 14 ani.

| Stefanasalvatore1864 explică (pentru Bizon95):

Toată lumea mi-a spus că îmi fac griji degeaba, că nu voi avea nimic...nu e prima oară când mă zgârii sau tai cu lucruri ruginite și nu am pățit nimic până acum. Mulțumesc pentru răspuns.

| Bizon95 a răspuns (pentru Stefanasalvatore1864):

Cu placere happy

| Bizon95 a răspuns (pentru Stefanasalvatore1864):

Atunci, putin probabil
in plus mai e proverbul romanesc:
copilul care nu se zgarie, nu creste
dovedit acum... daca sistemul imunitar nu e pus la treaba, faci alergii, astm sau chiar boala autoimuna