| LastNight1324235436 a întrebat:

Aseara mi-am dat adoua gaura in ureche(singura) si acum ma doare cand ating.Cred ca mi s-a infectat.Cu ce sa i dau sa imi treaca? Nu vreau sa se astupe, mai pot sa pun cercelul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Sper ca ai trecut acul sau cercelul prin spirt sau cel putin alcool, dupa care un pic la bricheta nu? Daca nu, ai primele semne de infectie.In cazul in care locul unde ai dat gaura se intareste si te arde inseamna ca pielea inca se invata cu corpul strain cu care ai perforat-o sau chiar cu gaura in sine. Daca se inroseste tare, se umfla cumva si incepi sa simti un miros nu tocmai placut venind de la ureche e clar infectie.Iei vata si un antipestic bun ( de exemplu Lara cu Aloe Vera ) si te cureti in fiecare dimineata si seara.

P.S. Cercelul trebuie bagat imediat dupa ce ai dat gaura si lasat cel putin 10 ore ca sa nu se astupe.

| LastNight1324235436 explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Am lasat acul in spirt cateva ore. Locul ala nu s-a intarit si urechea arata absolut normal, doar ca ma doare cand ating.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru LastNight1324235436):

Atunci nu ai motive de ingrijorare! Daca acum te doare stai sa vezi diseara cand pui capul pe perna! Asta asa ca un avertisment :P Si apropo, desi sarea este dezinfectanta, nu iti recomand sa o folosesti.Tu te-ai speriat de durerea normala pentru orice ureche proaspat perforata, apai daca pui sare, awww.Stay safe!;)

| LastNight1324235436 explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Huh.m-am linistit

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru LastNight1324235436):

Da...Am efectul acesta asupra fetelor...tongue

| LastNight1324235436 explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

laughing Asa se pare.

17 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| SystemFucker a răspuns:

Din moment ce gaura e noua e normal sa te doara, doar ai distrus o portiune dintr-un tesut, deci corpul a avut de a face cu o trauma. Insa aceasta durere trebuie sa fie suportabila. Ca sa cureti gaura trebuie sa indepartezi cercelul si sa cureti atat gaura si cercelul cu o solutie de sare (o lingurita la cam 100 ml apa). Daca e umflata, urechea e infectata, asta inseamna ca trebuie sa-l dai jos si sa astepti sa se vindece.

| Irina_9101 a răspuns:

Da cu crema de Galbenele sau daca nu iti trece intreaba la farmacie

| Irina_9101 a răspuns:

Poti Da cu Crema De Galbenele

| CoOoLLa a răspuns:

Da si mie id.ul tau de messenger IAM YourNightmare.

| LastNight1324235436 explică (pentru CoOoLLa):

Trimite mi mesaj privat cu id tau si iti dau eu add

| CatalinaCatyCaty a răspuns:

SI EU LA FEL AM FACUT ACUM CATEVA ZILE...da poti pune cercelul dar daca ai de aur eu asa am facut si nu ma mai doare asa tarebig grin

| LastNight1324235436 explică (pentru CatalinaCatyCaty):

Si daca e din argint? are ceva?

| Andrei_Alexandru_1989_ZspJ a răspuns:

Io i-am scos mooorrr de durere eu zic sal scoti

| Maria1242 a răspuns:

Dacă nu ti s-a umlat, nu e rosie si nu s-a intarit.e ok...nu ai nici o infectie..nu te îngrijora, e absolut normal să te doară... Si pe mine m-a durut, dar doar în primele 5-6 zile... după durerea s-a indepartat definitiv..In caz ca o sa se infecteze( ceea ce nu cred pentru ca ai spus ca ai lasat acul in spirt) da cu crema de galbenele sau pasta de dinti(stiu, e ciudat, dar eficient) daca nu se duce infectia du-te la farmacie si o sa îți dea un tratament mai serios.Te pup! ❤

| Tudor_George_Gabriel_1990 a răspuns:

Si daca rana supureaza si urechea e rosie inseamna ca e infectata?