| Ioana0002 a întrebat:

Buna! Astazi am fost la ginecolog și as vrea sa îmi spuneti cum interpretați prin ce mi-a spus la ecografie: uter in anteversie Ecogen omogen, Dl ‘70.3 mm, DAP 34.1 mm
Cavitate uterina virtuală 2.2 mm
Ovar drept 33/17, 2 mm, foliculi prezenți
Ovar stâng 26/20, 1 mm
Lichid in pelvis in cantitate redusa și diagnostic CIM vaginită acută -N76.0
Mi-am făcut și testul papanicolau și voi aștepta analizele, doamna doctor nu mi-a zis ca as avea ceva dar nu stiu… mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ma pricep la celelalte masuratori si parametrii, dar vad ca ai o Vaginita cronica
Este bine ca s-a recoltat proba pentru testul papanicolau, fiindca acolo se va vedea clar ce fel de vaginita ai:
-Bacteriană – Streptococcus spp este o bacterie frecvent întâlnită înainte de pubertate, iar Gardnerella vaginalis este frecvent întâlnită după perioada pubertăţii;
- Fungică (candidoza vaginală) – produsă de Candida albicans;
- Parazitară (tricomoniaza) – produsă de Trichomonas vaginalis.

Ia de citeste aici:
https://newsmed.ro/vaginita-musafirul-nedorit-din-viata-femeilor

https://www.romedic.ro/colpita-vaginita-cronica

https://www.sitemedical.ro/......-tratament

Atentie; in functie de infectia detectata, partnerul de sex trebuei sa faca tratament concomitent cu tine, ca sa nu va reinfectati, unul de la celalalt.

| Ioana0002 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc frumos! Va pup

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ioana0002):

Sanatate multa!

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu ai întrebat-o pe dna doctor, dragă?
Ți-a fost rușine?

Din câte știu, nu avem medici specializați pe TPU, așadar nu știu câți vor fi în măsură să te lămurească.

| Ioana0002 explică (pentru anonim_4396):

Pentru ca nu mi-a dat vreo rețeta ceea ce înseamnă ca nu am nimic grav happy Draga

| Ioana0002 explică (pentru anonim_4396):

Nu am zis ca avem medici, dar poate a mai avut cineva și stie

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ioana0002):

Doctorita nu ti-a dat inca reteta deoarece asteapta rezultatul detaliat de la testul papa nicolau, adica sa afle cu ce esti infectata ca sa-ti dea tratament pentru acea infectie.
Nu uita sa ceri retea si pentru pertenerul tau de sex!

| Ioana0002 explică (pentru Violleta2022):

Numai am un partener de sex, mulțumesc frumos m-ai linistit!?