| AlinaValentina97 a întrebat:

ma puteti ajuta cu interpretarea unei ecografii transvaginale?
uter 55/30/38 mm
miometru omogen
endometru 7 mm
col: 30 mm normal ecografic
ovar dr: 30/30 mm cu foliculi cavitari de 2/3 mm in periferic si central
ovar stg: 30/30 mm cu foliculi cavitari de 5 mm in periferic si central
concluzie: OMP

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ai impresia ca pe un site unde media de varsta e de 12 ani cineva iti va intrepreta o ecografie? Serios acum

| AlinaValentina97 explică (pentru suntserios):

Am intrebat, poate cineva stie. Daca nu stii nu raspunde. Sunt destule raspunsuri aiurea. Probabil ca si tu tot la categoria 12 ani te incadrezi. E un site de intrebari, fiecare intreaba ce vrea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Totul porneste dupa parerea mea de la un sistem medical care nu isi finalizeaza serviciile catre pacient. In loc sa plece cu concluzii si recomandari pleaca cu o analiza a carei valoare, nefiind comentata, e nula. "Pacientul" nu pare a fi considerat un partener in "actul medical" (asa cum pompos e denumit, de parca ar fi cine site ce isprava).
In situatia asta, inteleg si eu ca lumea se duce pe un site de 12 ani. Poate ca unii dintre cei de 12 ani au mintea mai limpede si mai multa empatie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

A, pardon! Concluzie OMP. Mi-a scapat.

| darrio2007 a răspuns (pentru AlinaValentina97):

Esti sigura ca vei primi un raspuns corect de pe acest site? De ce nu mergi la un medic specialist sa-ti citeasca corect ecografia? Te mai iei si de unii care iti spun realitatea in față. Pe un medic il poti trage la raspundere daca nu ti-a spus corect. Unui oarecare de pe site ce ii poti face decat sa il injuri?

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Darrio2007, imi inchipuiam ce cei care fac ecografia, de vreme ce au pus acele citiri pe o hirtie (ceea ce este de fapt o "citire") ar fi trebuit sa se osteneasca macar sa-i spuna ce e aceea "OMP". Imi imaginez ca se plateste pentru ecografie, caz in care cu atit mai mult era de bun simt pentru "operator" sa mai zaboveasca nu mai mult de 60 de secunde pentru explicatii, chiar si daca clientul nu le-a solicitat. Tine de mult pomenitul "act medical".
In al doilea rind, AlinaValentina97, ai avut un motiv anume (trimitere, suspiciune etc) ca sa faci aceasta ecografie? Asta ar fi o informatie necesara pentru interpretarea cu sens a rezultatelor.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta este si parerea mea. Dar trebuia sa ceara si ea aceste lamuriri. Dar nu le-a cerut si acum cere parerea pe site. Care nu intotdeauna este cea corectă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

De acord! Un sistem medical bun va trebui sa fie "proactiv". De exemplu in Suedia cand se elibereaza un medicament exista o eticheta pretiparita cu numele pacientului si indicatiile de administrare. Apoi, farmacistul, din proprie initiativa (si obligatie de serviciu) abordeaza pacientul, ii explica pe scurt rolul medicamentului si se asigura ca acesta a inteles. Totul dureaza cateva secunde, nu e rocket science, perfect aplicabil oriunde. In situatia in care pacientul nu stie limba, se incerca sa i se asigure indicatii in limba materna (araba, poloneza, româna).
Odata ce se va practica sistemul asta, pacientii vor deveni si ei mai constienti. Sunt convins ca multi pacienti nu pun intrebari pentru ca sunt intimidati.

| AlinaValentina97 explică (pentru anonim_4396):

De ce atata tavatura pentru o intrebare? Nu am dat nimanui in cap si nu am obligat pe nimeni sa raspunda. Bineinteles ca aceste lucruri mi-au fost explicate, dar voiam o a doua parere. De ce trebuie sa judecati ceva ce nu este problema voastra? Daca stiti raspunsul bine daca nu la revedere nu am nevoie de explicatiile voastre despre sistemul medical. Vedeti-va de treaba. Nu am nevoie sa imi face-ti capul calendar cu ceva ce nu am cerut. Am vazut ca mai sunt raspunsuri date de persoane autorizate. De aceea am intrebat, in nici un caz nu vreau vreun raspuns de la vreun tanc. Lamuriti?

| AlinaValentina97 explică (pentru darrio2007):

Pun ce intrebare vreau. E o lume libera. Probleme?

| ALGator a răspuns (pentru AlinaValentina97):

Am înțeles.

| darrio2007 a răspuns (pentru AlinaValentina97):

Problemele sunt ale tale. Daca te ratoiesti la mine nu vei rezolva niciodata problema care o ai. Din comentariul tau rautacios imi dau seama ca nu te intereseaza deloc un rezultat concret la analizele tale. Cere raspuns unor specialisti, nu unora care, in functie de starea in care sunt in acel moment iti vor raspunde ce ii taie capul.

| CuriousStuff a răspuns:

Ecografia transvaginala si intrerpretarea ei tin de o supraspecializare medicala. Sunt convins ca sunt multi medici carora o astfel de ecografie le-ar pune probleme, la fel cum un medic care se ocupa de oase, nu e obligat sa stie sa intepreteze agiografie si daca stie o stie doar pentru ca e el curios, majoritatea medicilor pot sa bag mana in foc ca nu ar sti sa-ti interpreteze aceasta ecografie, asa ca apeleaza la un alt medic care are aceasta competenta daca vrei o a doua opinie. Aici nu cred ca o s-o gasesti.
Multa sanatate.

| Superior a răspuns:

E mic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea sa-mi spui, pentru curiozitatea mea, ai platit ceva ca sa primesti povestea asta?