| loggertiffman a întrebat:

Buna azi a fost a2a zi de alergat pentru mine....la fel ca in prima zi am simtit dupa doar cativa metri de alergat o arsura in piept care pe parcurs se continua cu o durere enervanta abdominala si o intepatura sb coaste....si durerile astea ma impiedicau sa alerg ca lumea pana am renuntat si m-am dus acasa.ce sunt durerile astea? sunt foarte enervante

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Incepe obligatoriu cu o usoara incalzire si nu alerga mult. organismul tau nu e obisnuit cu astfel de efort. incet incet o sa intri in forma

| neutrino a răspuns:

Ai fortat prea mult. Ia-o mai usurel.

| Ibrahimovic a răspuns:

Continua sa alergi! Organismul tau nu e obisnuit cu efortul si de asta apar acele dureri.
Totusi, nu forta foarte tare, astfel incat sa pici de durere. Ia-o incetisor, pana te obisnuiesti.
Succes! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt muschii intercostali. Nu vor mai aparea dupa un timp. Ajuta daca alergi pe stomacul gol sau sa mananci ceva foarte usor. Foarte frumos ca te-ai apucat de sport, nu lasa niste mici jene sa te impiedice.

| EvilThoughts a răspuns:

Acesta este răspunsul corpului la prea mult efort fizic.
Ia-o mai încet. În prima zi alergi puțin, iar apoi, treptat, mărești distanța. Nu începi din prima cu 10 km iar apoi te miri de ce îți vine să leșini.
De asemenea, caută să ai o dietă echilibrată, cu multe fructe și legume, și să bei multă apă.
Mult noroc.

| loggertiffman explică:

Multumesc frumos de incurajari