| Crush247 a întrebat:

De arox. 6 luni alerg rezistenta, la inceput alergam 1-2 km pe seara. De 2 luni am inceput sa alerg putin mai intens 8-10 km / seara. La inceput aveam durerile tipice, dureri de tibie, abdomen etc. dar dupa prima luna au disparut. Alaltaieri am alergat 10 km si am simtit o durere la tibii, am zis ca probabil de de la fortare ( am incecat o tehnica pe care o foloseste Husan Bolt in alergarea de viteza 100 m ). Aseara am alergat iarasi 10 km si la fel am avut acea durere de tibii.
Mentionez ca nu ma dor in timpul alergatului. ma dor in timpul pauzelor, sau cand merg spre casa.
tot impul am alergat pe o suprafata tare (Asfalt ), acolo am si o rampa. Dar cum am spus si mai sus dupa prima luna nu am mai avut niciun fel de dureri.
La alergat folosesc o pereche de Addidas Energy Boost.
Stiti care ar putea fi problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.andreirosu.org/......ecuperare/
vezi punctul 5

| Skiller1997 a răspuns:

Caută informații pe sfântul Google despre alimentația sănătoasă Low-carb (dieta hipocalirică). Dulciuri se pot prepara cu făinuri fara gluten, proteine, îndulcitori, zahăr de ștevie sau eritrit etc. Eu am ținut aceasta dieta și am slăbit 7 kg in 2 luni doar cu jogging, fără o zi de sală. Totul depinde de fiecare corp, cate arderi de calorii are per zi. Cu dieta asta nu te înfometezi deloc. Îți calculezi cate calorii trebuie sa consumi în prima săptămână, apoi mai scăzută pentru a slăbi mai mult. httporii.oneden.com/calculator-calorii/
Eu am inceput de la 1700-1900 calorii pe zi prima săptămână, apoi am redus la 1400-1500 și ajunsesem la 1000-1200. Există aplicații unde îți planifici meniul pe zi, îți poți face propriul meniu cu ceea ce-ți place și dacă te ții de el, vei avea randament, o alimentatie sanatoasa un corp sanatos.

| Crush247 explică (pentru Skiller1997):

Nu a zis nimeni nimic de slabit fratioare.
Eu alerg pentru proirami sanatate si rezistenta.winking

| AlexandruLefter a răspuns:

Salut! Dupa prima luna nu ai avut dureri, pentru ca stresul asupra muschilor tibiali se acumuleaza, pana cedeaza de la suprasolicitare. Un masaj al zonei te va ajuta, dar poate ar trebui pentru o perioada sa eviti zonele de rampa, fiind pozitia in care tibialii lucreaza ce mai mult. Buna ziua! La schimbare suprafetei de odihna durerile sunt oarecum normale, coloana vertebrala adaptandu-se la noua saltea. Dar cred ca problema poate aparea si de la perna pe care dormiti. Daca dormiti pe o parte, atunci grosimea ei trebuie sa fie suficienta cat sa umple golul dintre umar si ureche. Daca e prea groasa sau prea subtire, apar aceste dureri. https://topkineto.ro/

| Crush247 explică (pentru AlexandruLefter):

Ba da, prima luna am avut durerile tipice, cum am zis si sus, dureri de tibie, spate, abdomen etc. Dar dupa mi-ai utrecut. Tin minte ca durerea de abdomen mi-a disparut dupa o seara in care am simtit un usor gust de sange in gura. dupa aceia nu m-a mai durut aproape nimic.
iar acum, dupa vreo 4-5 luni, nu ma doare nimic in afara de tibie, dar e o durere de parca ar fi rupta, dar in acelasi timp e de scurta durata aproximativ jumatate de ora, maxim o ora.