| GoodLuck15 a întrebat:

Am fost la dermatolog si mi s-a dat ca tratament pentru acnee:Mask plus gel seara si dimineata Mask Hydra acne care este o crema hidratanta cu factor de protectie solara.
Eu folosesc acest tratament de aproape 2 luni de zile si la inceput a fost ok,cosurile disparusera, imi ramaneau doar puncte albe pe frunte si pete pe barbie.Acum am ogramada de cosuri pe frunte si barbie.Nu inteleg de ce folosind acest tratament care cica exfoliaza chimic,obtin asemenea cosuri mari si urate?
In fiecare zi respect igiena si nu pun mainile pe fata sau altceva.
Care sa fie problema, sau e normal de la exfoliere sa se intample asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mask plus gel contine clindamicina, antibiotic, bacteria care provoaca acneea devine in scurt timp imuna la antibiotice si tratamentul nu mai este ineficient. In cazul asta recomanda utilizarea altor antibiotice, iar daca antibioticele se utilizeaza pe un termen indelungat ele nu mai sunt la fel de eficiente sau chiar nu mai au efect si fac mai mult rau, distrugand bacteriile bune prezente pe ten si lasand acces bacteriilor rele sa-si faca de cap.

Mi se pare mult mai ok sa iei suplimente cu probiotice ca sa-ti ajuti organismul sa lupte din interior, discuta cu dermatologul, poate iti recomanda un antibacterian pe baza de peroxid de benzoil precum benzacne ( bacteria nu capata rezistenta la el ).

2 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca la inceput a functionat si acum nu mai functioneaza ar trebui sa astepti sa termini tratamentul si sa mergi din nou la dermatolog la control, sau te poti duce mai devreme daca tot iti apar cosuri prea multe.

| Victoria18 a răspuns:

In primul rand, ar trebui sa pastrezi igiena tenului si sa nu te mai dai cu asa ceva pe ten daca vezi ca nu iti face bine.