| ramonicagabriela99 a întrebat:

Am 13 ani si am fost depistata cu pietre la rinichi. Am la rinichiul drept 5-6 pietre de 5mm si la cel stang 3 pietre de 3mm (fiecare). Am fost de 2 ori la urgenta, iar in momentul asta ma doare oribil rinichiul stang si nu stiu ce sa fac. Nu vreau sa le mai spun parintilor deoarece se sperie si uneori zic,, Pe X de ce nu il doare nimic si pe tine te doare?!", iar eu nu suport aceste replici. Vreau sa imi dati si mie un sfat despre ce as putea sa fac fara sa le spun parintilor! Fundita!

Dar pot aparea si complicatii? Daca da, ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Daca ai pietre la rinichi, te vor chinui aceste dureri de fiecare data cand organismul incearca sa le elimine. Pietrele astea nu sunt netede deloc, au tepi, si cand pornesc pe ureter in jos zgarie pe unde trec, pana ajung in vezica urinara. Durerea aceasta se numeste colica renala. Poti sa si urinezi cu sange intr-o astfel de criza. E bine sa urinezi intr-un borcan, ca sa vezi daca elimini pietrele.
Ca sa grabesti eliminarea pietrelor, e necesar sa bei lichide multe (3-4 litri pe zi, din care apa cel putin 1, 5 litri). Ceaiul de cozi de cirese si de matase de porumb ajuta mult, sau ceaiul diuretic.
Sunt necesare si analize de urina: ex. sumar de urina ca sa vezi de ce natura sunt pietrele si sa tii un regim alimentar in consecinta (in sedimentul urinar sunt precis urme din substanta pietrelor: oxalo-fosfati sau acid uric, sau altceva) si urocultura (pentru ca infectia urinara e cea mai frecventa complicatie a litiazei urinare).
La dimensiunea pe care o au pietrele tale, se pare ca nu vor aparea complicatii obstructive la eliminarea lor. Doar durerea si infectia sunt de asteptat.
Pentru calmarea durerii, atunci cand apare, poti lua No-Spa de 40 de mg, cate 3 cp/zi. Dar e necesar un consult medical pentru a trata corect toate aspectele bolii.

| JASMYNA88 a răspuns:

Pai: insuficienta renala, obstructii, etc. tot ce poate fi mai rau daca nu le spui alor tai ca te doare si cand te doare. si sa le zici cat se poate de serios: ma doare si nu ma prefac, e groaznic! intrebati doctorul de ce ma doare pe mine mai tare, el stie, eu nu sunt doctor. trebuie sa constientizeze ca fiecare om e diferit si la tine poate e mai grav decat la X. trebuie sa faci tratament urgent, sa nu stai sa te doara. sanatatea ta e mai imp decat replicile parintilor tai. daca chair e la oa dica poti suna tu la 112 daca iti e foarte rau. sper sa te faci bine si nu te prosti ca rinichii sunt ff importanti! nu cred ca vrei sa faci dializa:* ai grija de tine

| TheMargean a răspuns:

Un singur pahar de bere, in fiecare zi, timp de o luna de zile, face minuni! E cam dureros momentul cand vei elimina pietrele, dar e sigur!

| Empathizer a răspuns (pentru TheMargean):

Cantitatea de lichide conteaza cel mai mult. La 13 ani nu e indicat sa bea sistmatic bere pentru eliminarea pietrelor, sunt multe alte lichide care o pot ajuta sa le elimine. Apa si ceaiurile in primul rand. Abtine-te sa le mai recomanzi alcool minorilor.

| TheMargean a răspuns (pentru Empathizer):

Nu asta a fost intentia mea, de a incuraja consumul de alcool minorilo, ci acesta este un leac babesc, care a avut efect asupra a 3 prieteni de ai mei, cu aceiasi problema cu a fetei, pietre la rinichi.
Sincer, nu am avut aceasta intentie, sa recomand alcool minorilor!
Oricum alcoolul este interzis minorilor, asta se stie!
Ii doresc initiatoarei, sa se vindece cat mai repede, si fara dureri!

| Empathizer a răspuns (pentru TheMargean):

OK. Sa ai parte de un An Nou fericit!