| saaara99 a întrebat:

Am 13 ani si am fost depistata cu pietre la rinichi. Am la rinichiul drept 5-6 pietre de 5mm si la cel stang 3 pietre de 3mm (fiecare). Am fost de 2 ori la urgenta, iar in momentul asta ma doare oribil rinichiul stang si nu stiu ce sa fac. Nu vreau sa le mai spun parintilor deoarece se sperie si uneori zic,, Pe X de ce nu il doare nimic si pe tine te doare?!", iar eu nu suport aceste replici. Vreau sa imi dati si mie un sfat despre ce as putea sa fac fara sa le spun parintilor! Fundita!
Dar pot aparea si complicatii? Daca da, ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| paulacarry a răspuns:

Wow! Du-te la medic. Poate va folosi urmatorul procedeu:
Procedura ESWL-litotritia (Extracorporeal Shock Wave Lithotripsy) consta in folosirea undelor de soc care faramiteaza calculii renali in fragmente mici care pot fi eliminate prin urina. Despre realizarea efectiva a procedurii, medicul primar nefrolog Nicoleta Carastoian ne spune ca "implica reperarea ecografica a calculului: pacientul fiind asezat pe un pat rotativ, care va fi asezat astfel incat sa se obtina o usoara arcuire a regiunii lombare. Dupa ce s-a reperat rinichiul si calculul, se incepe tirul undelor specifice, care sparg calculul cu o anumita cadenta. Pe toata durata tratamentului, fragmentarea este urmarita ecografic. Dupa incheierea procedurii, pacientul ramane in repaus 2 ore. Va fi instruit cum sa recupereze eventualele fragmente de calcul eliminate, va primi indicatii de tratament necesar pentru a facilita eliminarea fragmentelor de calcul si sa recunoasca eventualele complicatii. La un interval de 10-14 zile se face un control programat, care implica: analize sangvine, sumar de urina cu sediment cantitativ si urocultura, radiografie simpla, urocultura. Se va face evaluarea tipului chimic al litiazei, se vor evalua eventual boli predispozante si se aplica terapia de fond a litiazei renale dupa etiologie si tip chimic identificat".BEA MULTE LICHIDE! MAI MULTE DECAT INAINTE!