| DarkieDark a întrebat:

Azi-dimineata m.am dus in gradina sa culeg rosii si mi.a intrat in talpa o aschie subtire.A curs destul sange, iar zona s.a umflat si intarit.este necesar anti tetanosul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ANDA135 a răspuns:

Incearca sa dezinfectezi cu spirt sau cu betasin, sa nu iti faci griji nu e nimic grav

3 răspunsuri:
| raluca2711 a răspuns:

Salut, stiam ca vaccinul se face in cazul in care se calca pe ceva ruginit, incearca sa dezinfectezi foarte bine rana si sa o acoperi pentru a nu patrunde mizeria si daca pana maine nu se schimba nimic, mergi la medic.

| DarkieDark explică:

Multumesc.am dezinfectat si curatat foarte bine rana si am bandajat.o inca de atunci, dat durerea persista, la fel si umflatura.stiu ca se face doar daca e vorba de ceva ruginit, dar stiu ca daca durerea persista se poate infecta.de asta intreb.iti multumesc.happy

| ANDA135 a răspuns (pentru DarkieDark):

Si o prietena a patit asta si pe ea a durut.o dar durerea a disparut! happy