| Geoops a întrebat:

Buna!
Azi dimineata m-am trezit cu o insuportabila durere de gat. sad
Si ieri ma durea gatul dimineata...Dar nu foarte tare.
Insa acum, nu pot nici macar sa-mi inghit saliva. Simt ca am. gatul umflat si cu greu pot bea apa. Nu prea beau bauturi cu gheata, doar aseara am baut. putina apa cu gheata, inghetata mancam in fiecare zi, dar.una singura oricine mananca.
Abia daca pot vorbi. Este groaznic!
Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Stefan_Bagdan_1985 a răspuns:

E din cauza caniculei de afara,fenomenul se numeste disconfort termic, corpul si creierul(subconstientul) incearca sa se racoreasca. Daca te doare cum zici tu, gatul cand te-ai trezit de dimineata, inseamna ca ai dormit cu geamul deschis, nu? Asa fac si eu.Pe timp de caldura mare,canicula,ce intra in casa,ala nu e aer rece,racoare,ala e curent, intrand in casa, aerul se codenseaza si din cauza aia.Ori ai dormit cu ventilatorul sau aerul conditionat deschis, iar nu e bine, aerul conditionat sa il deschizi cu 1 ora inainte sa te culci, vreo 2-3 ore sa il tii, pana ajunge temperatura nu prea scazuta in proportie cu ce temperatura e afara, deci sa il dai cam la 25 de grade, nu mai putin, lucrul acesta fiind fatal pentru sanatatea ta.Venrilatorul nu face altceva decat sa faca mai rau cald,ai observat ca dupa ce il opresti imediat,parca tie cald mai rau? Urata senzatie,zici ca te sufoci! Oricum,una din astea,ori geamul deschis,ventilatorul sau aerul conditionat,tot le-ai lasat tu deschise,de a dus la durerea asta,ca altfel nu se explica.Cel mai bine ca sa nu ti se mai intample chestiile astea,e bine sa bei multa apa, dar nu rece de la frigider, daca mananci inghetata, decat una sau maxim 2, si sa nu dormi in dreptul geamului si dusuri regulate cu apa calaie.Acum ca sa iti treaca,ia si tu un faringosept,un dus cald,un masaj(daca are cine sa-ti faca,daca nu,ma ofer eu laughing,si o aspirina sau orice pastila de raceala. Vorbesc in cunostinta de cauza fiindca si mie mi s-a intamplat acum vreo saptamana,dar la mine a fost si mai greu,mi se infundau si narile de nu mai puteam respira si ma durea capul ingrozitor si abia deschideam ochii,fiind si cat cepele,simptome mai rele ca ale racelii, dar nu era raceala, era de la asa zisul '"curent". Sanatate si bafto dello delloooo! Sper ca te-am ajutat cat de cat... oricum abia astept sa treaca caldura asta nenorocita, ca nu mai suport deloc(eu stau la etajul 10, si blocul este orientat spre rasarit, e crima si pedeapsa, mai ales noaptea dupa ce se stinge din caldura, se lasa la mine in casa caldura insuportabila).

| Geoops explică (pentru Stefan_Bagdan_1985):

Da, a fost geamul deschis noaptea. big grin

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Cristyan99 a răspuns:

Salut! Du-te la doctor sa te consulte ii zici ca te doare rau gatu si iti zice el ce sa iei si ce sa nu iei happy!

| MaRiOoO a răspuns:

Buna du-te laf armacie si iat nurofen
si evita zonele friguroase doar stai in casa la caldura pentru ati trece si nu bea apa foarte rece fa cum iti zic eu sau poti lua panadol inloc de nurofen

| Piciu13 a răspuns:

Ia-ti pastile de gat sunt foarte bune gen strepsils