| Gimmy97 a întrebat:

Ieri am mancat o inghetata... si acum cand inghit saliva sau orice altceva imi simt gatul iritat.
Ceva ceaiuri, imi puteti recomanda?
Laptele cald ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Orice ceai cald (nu fierbinte, fiindcă îți iriți gâtul și mai mult!) e binevenit. Ceai de tei cu lămâie, cimbrișor... Poți lua și câte o linguriță de miere, fiindcă alină foarte mult durerea.
Sigur, și laptele cald e bun. Evită alimentele condimentate și sucurile reci sau acidulate.
Unele persoane fac gargară cu apă sărată, pentru reducerea inflamației (sincer, eu nu am avut curaj să fac niciodată).

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu ai idee cat de buna a apa saratarolling on the floor

| floresdemayo a răspuns:

Nu-mi spune din astea! : ))

6 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Cumpara de la farmacie Faringosept.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Shatou - lapte caldut + galbenus + miere - 2-3 cani/zi. Dupa ele nimic o ora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai n-ai facut rosu in gat?

| Lola05 a răspuns:

Recomand să mesteci încet de tot o feliuță de ghimbir proaspăt. E iute, dar garantat în 15-20 de minute îți trece senzația de iritație din gât. Când simți că revine, repeți figura. Eu așa am reușit să fentez multe răceli și dureri în gât big grin

| catalinus13 a răspuns:

Rosu in gat pentru asta trebuie sa astepti sa treaca ia pastile de gat

| DumitruDaniel a răspuns:

Te ajuta o cana de apa calduta cu multa sare in ea, si incearca sa inghiti treptat, pentru ca ti se va face rau dupa! Succes